Kadın meme kanserinde IL-18 ile kemik metastazı arasındaki ilişki
Relation between IL-18 and bone metastasis in women breast cancer
  1. Tez No: 329842
  2. Yazar: SİNAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanserinde metastatik hastalık sıklıkla iskelet sistemini etkiler ve metastatik meme kanserli hastaların yaklaşık olarak %70'inde kemik metastazı gelişir. Meme kanserinde kemik metastazlarını erken dönemde saptayabilen,gidişatı değerlendirebilen ve elverişli tedavi stratejisini belirlemeye izin verenprognostik faktörleri ortaya koymak önemlidir. Çalışmamızda kemik metastazı olan meme kanserli hastaların serum İL-18 düzeyinin, metastazı olmayan meme kanserli hastalar ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmamız, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniklerine Mart 2011-Mart 2012 tarihleri arasında başvuran 154 kadın ile yapıldı. Bunlardan 51 kişi saptanmış herhangi bir metastazı olmayan meme kanserli gruba (Grup 1), 53 kişi kemik metastazı olan meme kanserli gruba (Grup 2), 50 kişi sağlıklı kontrol grubuna (Grup 3) alındı. Çalışma sonunda gruplar serum IL-18 düzeyi bakımından kendi aralarında ikişerli olarakkarşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Bone metastases occur in most women with advanced breast cancer, almost 70% of metastatic breast cancer patients have bone metastasis. It is important to find prognostic factors that early detects bone metastasis, affect the course of disease and helps to choose proper treatment strategies for breast cancer. This study aimed to compare the IL-18 levels of breast cancer patients with bone metastasis, breast cancer patients without bone metastasis and healty volunteers.Onehundred and fiftyfour subjects who admit to Mersin University internal medicine outpatient clinic between March 2011 and March 2012, were included to our study. Of these 51 breast cancer women patients without any detectable metastasis (Group 1), 53 breast cancer women patients with bone metastasis (Group 2), 50 healty volunteers (Group 3). We detected human IL-18 levels by mean of sandwich elisa technique.