Psoriasis hastalarında asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeylerinin araştırılması
Asymmetric dimethylarginine (ADMA) levels to investigate in patient with psoriasis
  1. Tez No: 329865
  2. Yazar: ZEHRA ARSLANYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Psoriasis obezite, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok komorbidite ile ilişkilendirildirilmektedir. Asimetrik dimetilarjinin (ADMA) nitrik oksit sentezinin major inhibitörüdür. Son çalışmalarda serum ADMA ve inflamatuar bir belirteç olan yüksek sensitif C Reaktif Protein (hsCRP) düzeylerindeki artışın endotel disfonksiyonu ve artmış aterogenez ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada psoriasis hastalarında ADMA ve hsCRP serum seviyelerini ölçerek psoriasis hastalarında endotelyal disfonksiyon olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.Yöntem: Çalışmaya 35 psoriasisli hasta ve 26 gönüllü kontrol grubu dahil edildi. Tüm katılımcıların vücut kitle indeks (VKİ) ölçümleri yapıldı ve biyokimyasal parametreler için açlık kan örnekleri alındı. Hasta ve kontrol gruplarının serum ADMA, hsCRP, HDL, LDL, trigliserid, total kolesterol düzeyleri ve VKİ kıyaslandı. Psoriasis alan şiddet indeksi (PASI) skoru ile ADMA düzeyleri ve hsCRP arasındaki ilişki kıyaslandı.Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler ve tüm laboratuar parametrelerinin düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu. Psoriasisli hastalarda PASI skoru ile ADMA seviyeleri, VKİ ve laboratuar parametreleri arasında anlamlı bir ilişki ve korelasyon saptanmadı PASI skorları ile hsCRP düzeyleri arasında anlamlılık ve orta derecede pozitif korelasyon saptandı (r=0,73; p?0,01).Sonuç: Hafif ve orta şiddetteki psoriasis kardiyovasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörü olmamakla beraber, hsCRP seviyelerinin tedaviye yanıt ve hastalığın şiddetini belirlemede PASI?ye alternatif objektif bir belirteç olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: asimetrik dimetilarjinin, yüksek sensitif C reaktif protein, kardiyovasküler risk, komorbiditeler, psoriasis
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is associated with multiple comorbidities such as obesity, the metabolic syndrom and cardiovascular diseases. ADMA is a major inhibitor of nitric oxide sentase in humans. Recent reports have demonstrated that elevated hsCRP, is an inflammatory marker, and plasma ADMA levels are associated with endothelial dysfunction and increased atherogenesis. We aimed to determine by measuring the serum levels of ADMA and hsCRP in patients with psoriasis, whether endothelial dysfunction and psoriasis is an independent risk factor for cardiovascular disease.Methods: Thirty five psoriatic patientes and twenty six healty control grup were included into the study. Body mass index of all participants were measured and fasting blood samples were taken for the biochemical parameters. Serum levels of ADMA, HDL, LDL, trigliserid, total cholesterol, hsCRP and BMI were compared between patient and control subjects. The relationship between ADMA and hsCRP levels compared with PASI score.Results: There was no statistically significant difference between psoriatic and control groups for the demographic characteristics, and all laboratory parameterslevels. There was no significant relationship and correlation between PASI score and ADMA, BMI and laboratory parameters. Statiscally significant and modorate correlation was found between PASI score and hsCRP (r=0,73; p?0,01).Conclusion: Mild and modorate psoriasis is not independent risk factor for cardiovascular disease. Hovewer ıt is concluded that the levels of hsCRP can be used as an alternative marker to PASI for response to treatment and to determine the severity of the disaese.KEY WORDS: asymmetric dimethylarginine, high sensitive C reaktive protein, comorbidities, cardiovascular disease, psoriasis