Multidetektör bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilen canlı kişilerde foramen ınfraorbitale varyasyonları
Variations of the infraorbital foramen in human evaluated with multidetector computerized tomography
- Tez No: 329895
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SONGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Amaç: Çalı?mamızın amacı, canlı ki?ilerde multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) kullanılarak elde edilen kesitlerde Foramen ?nfra Orbitale?nin (FIO) anatomik yapısı ile varyasyonlarını belirlemek; bulunan ölçüm ve varyasyonları ya?, cinsiyet ve yerle?imine (sağ/sol) göre değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu ara?tırmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında herhangi bir nedenle kraniyum BT?si çekilmi? olan hastalara ait 300 BT görüntüleri geriye dönük olarak değerlendirmeye alınmı?tır. Çalı?mamızın istatistiksel analizi SPSS-18 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. ?ncelenen parametrelerin ortalamaları ve standart sapmaları belirlendi. Parametreler arasındaki ili?kiler elde edilen verilerin cinsiyet (kadın/erkek) ve bölge (sağ/sol) asimetrisi istatiksel olarak değerlendirildi. ?statistiksel analizde anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Variations of the Infraorbital Foramen in Human Evaluated With Multidetector Computerized Tomography Objective: The aim of our study is to determine the anatomic structure and variations of infraorbital foramen (IF) in living human beings using multidetector computerized tomography (MDCT) and to evaluate the findings according to age, gender and locations (right/left). Methods: In this descriptive study, CT imagings of patients from Afyon Kocatepe University, Faculty of Medicine, Radiology Department, whose cranial tomographies were performed with any reason were examined retrospectively. Statistical analyses of the study was performed using SPSS 18 statistical package. The avarage values and standard deviations of parameters were determined. Relations between parameters, gender and regional asymmetry were evaluated. Statistical significance value was accepted to be