Psoriasisli hastalarda metabolik sendrom birlikteliği
Coexistance of metabolic sydrome in patients with psoriasis
- Tez No: 329959
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Tarihçe ve Amaç: Psoriasis genel popülasyonda %1-3 oranında görülen ve kronik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasis hastalarının %75?inde günlük aktivitelerde yaşam kalitesi negatif olarak etkilenmektedir ve bu negatif etki psoriasisin kutanöz veya psikososyal etkileri ile sınırlandırılamaz. Kronik inflamasyonun metabolik ve vasküler bozuklukların gelişiminde rol oynadığı önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Proinflamatuvar sitokinlerin aterogenez ve periferik insülin direncine, dolayısıyla da hipertansiyon, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gelişimine neden oldukları öne sürülmektedir. Biz çalışmamızda kronik inflamatuvar hastalık ve aterogenez ilişkisinden yola çıkarak psoriasisli hasta grubumuzda metabolik sendrom sıklığının sağlıklı popülasyona oranla artıp artmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza hafif veya orta şiddette psoriasis tanısı konulmuş olan 50 hasta ve 50 sağlıklı birey alındı. Tüm hastalar ve kontrol grubundan 12 saat açlık sonrası venöz kan örnekleri alarak bu örneklerde açlık kan şekeri düzeyi heksokinaz metodu ile, trigliserid düzeyi serum kullanılarak enzimatik olarak ve yüksek dansiteli lipoprotein düzeyi direkt immunassay metodu ile çalışıldı. Grupların sistolik ve diastolik tansiyon arteriyel değerleri ve bel çevreleri kaydedildi. NCEP ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom sıklığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre psoriasis hastalarının %57,4'ünde (31 hasta) kontrol grubunun %28,3'ünde (13 sağlıklı gönüllü) metabolik sendrom saptanmış olup; hasta grubunda metabolik sendrom sıklığı istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.045).Erkek hasta grubunda kontrol grubuna göre metabolik sendrom daha az sıklıkla izlendi. Bununla birlikte kadın hasta grubunda kontrol grubu üyelerine göre anlamlı olarak metabolik sendrom sıklığı yüksek olarak bulunmuştur (p=0.003). Psoriasisli hastalarda metabolik sendrom, hipertansiyon, açlık kan şekeri yüksekliği, trigliserid yüksekliği, bel çevresi artışı, HDL kolesterol düşüklüğü kontrol grubuna göre daha çok sayıda hastada görüldü. Sonuç: Hafif ve orta şiddette psoriasis hastalarında özellikle kadın hasta grubunda metabolik sendrom sıklığı artmış olarak tesbit edildi. Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve felç gelişme riskinin önemli göstergelerinden biri olup psoriasis hasta grubunda bu açıdan sekonder koruma gözönünde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory condition that affects approximately 1% to 3% of the general population. Approximately 75% of the psoriasis patients' life quality could be affected negatively in their daily activities and these negative effects could not limited by the effects of cutaneous psoriasis lesions and psychosocial effects. Prior studies showed the role of chronic inflammation on the development of metabolic and vascular diseases. It has been suggested that proinflammatory cytokins causes atherogenesis and peripheral insulin resistance; thereby hypertension, type 2 diabetes and metabolic sydrome occurs. In our study we aimed to investigate the prevalance of metabolic syndrome on psoriasis patients based on the relation of chronic iflammation and atherogenesis. Materials and Methods: Our study consisted of 50 patients diagnosed as mild or moderate psoriasis and 50 healthy individuals. After 12 hours hunger venous blood samples were taken from the patients and control subjects; plasma fasting glucose concentration studied with hexokinase method, trygliseride concentration detected from serum with enzymatic assay, and high density lipoprotein concentration studied with direct immunassay method from these samples. Systolic, diastolic arterial blood pressures and waist circumferences of groups were recorded. Metabolic syndrome prevalance investigated with the criterias of NCEP ATP III. Results: Metabolic syndrome detected 57.4% in psoriasis patients group (31 patients) and 28.3% in control group (13 healthy individuals); at the patients group metabolic syndrome prevalance were higher with statistically significance (p=0.045). At the male psoriasis patients metabolic syndrome observed less frequently when compared with male participants of control group. However at the female psoriasis patients metabolic syndrome prevalance observed significantly higher than the female participants of control group (p=0.003). Hypertension, elevated fasting plasma glucose and triglyceride levels, high waist circumference and lower high-density lipoprotein levels were more common in patients with psoriasis than in controls. Conclusion: Methabolic syndrome prevalance was found to be increased at mild or moderate psoriasis patients especially on female patients. Methabolic syndrome is an indicator of development of cardiovascular diseases, diabetes and stroke. Therefore, secondary protection on psoriasis patients should be considered.