Biyolojik ajan kullanan psöriasis hastalarında metabolik sendromu olanlar ile olmayanların tedaviye cevaplarının karşılaştırılması
Comparison of treatment response of patients with or without metabolic syndrome in psoriasis patients using biological agents
  1. Tez No: 600856
  2. Yazar: CEREN BUĞLEM ELGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Psöriasis toplumda sık görülen, ataklarla ve remisyon dönemleri ile seyreden, eritemli zeminde beyaz sedefi renkte skuamlarla karakterize bir hastalıktır. Kronik inflamatuar bir hastalık olan psöriasisin önceki yıllarda yalnızca dermatolojik bir hastalık olduğu düşünülmekteyken; son yıllarda metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık gibi pek çok kronik inflamatuar süreçlerle birlikteliği gösterilerek, multisistem bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada, metabolik sendromun psöriasiste sistemik tedavilere yanıta dirence ya da erken nükslere sebep olabileceği düşünülerek, biyolojik ajan kullanan, metabolik sendromu olan ve olmayan psöriasisli hastalar arasında ilaçların etkililikleri ve etki sürelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı'nda, Ocak 2011-Haziran 2018 arasında takip edilmiş biyolojik ajan kullanan psöriasis hastalarında retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya toplamda 69 hasta dahil edildi. Biyolojik ajan kullanmakta olan psöriasis hastalarının dosyalarında bulunan tansiyon takipleri, hiperlipidemi, hipertansiyon, diyabet endikasyonları ile kullanmakta oldukları ilaç bilgileri ve mevcut tanıları, açlık kan şekeri, lipid paneli verileri ve kilo takipleri, hastaların tedavi yanıtlarını gösteren psöriasis alan şiddet indeksi (PAŞİ) değerleri ve psöriasis nedeniyle kullandıkları ilaç bilgileri kayıt altına alındı. Bu bilgilerle metabolik sendromu olan psöriasis hastaları“hasta”grubu olarak , metabolik sendromu olmayan psöriasis hastaları“kontrol”grubu olarak değerlendirildi. Hastalar ayrıca; kullandıkları biyolojik ajandan herhangi bir nedenle başka bir ajana geçmek durumunda kalanları içeren tedavi değişimi yapan hastalar ve vücut kitle indeksi ≥ 30 olanları içeren obez hastalar olarak da gruplandırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 35 hastada metabolik sendrom yokken (%50.7), 34 hasta metabolik sendrom tanısı aldı (%49.3). Metabolik sendromu olmayan 35 hastanın 29'u (%82.9), metabolik sendromu bulunan 34 hastanın 26'sı (%76.5) PAŞİ75'e ulaştı. Hastalar PAŞİ75'e ulaşma oranları açısından değerlendirildiklerinde anlamlı farka rastlanmadı (p=0.561). Metabolik sendromu olmayan 35 hastanın 5'i tedavi değişimi yaparken (%14.2), metabolik sendromu bulunan 34 hastanın 15'i tedavi değişimi yapmıştı (%44.1). Bu açıdan karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edildi (p=0.014). Hastalar diğer bir açıdan incelenerek, normal vücut kitle indeksine sahip hastalar ile obez hastalar PAŞİ75 yanıt oranları açısından karşılaştırıldığında; vücut kitle indeksi normal olan 49 hastanın 43'ü (%85.7) PAŞİ75'e ulaşırken, obez gruptaki 20 hastadan yalnızca 13 tanesi (%65) PAŞİ75'e ulaşabilmişti. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.042). Yine normal vücut kitle indeksine sahip ve obez hastalar tedavi değişimi oranları bakımından karşılaştırıldığında da istatistiksel anlamlı sonuç elde edildi (p=0.06). Kliniğimizde kısıtlı sayıda hasta ile yaptığımız bu çalışma sonucunda metabolik sendrom ve obezite varlığının psöriasis tedavisine negatif etkilerini göstermiş olduğumuz, ancak bu verilerin doğrulanması amaçlı daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common disease in the community characterized by exacerbations and remission periods and white squames. In previous years, while psoriasis, a chronic inflammatory disease, was thought to be only a dermatological disease; in recent years, is considered as a multisystem disease to be associated with many chronic inflammatory processes such as metabolic syndrome and cardiovascular disease. In this study, it is aimed to compare the effects and duration of efficacy of the drugs used among with and without metabolic syndrome in patients with psoriasis who were using biological agents, with the assumption that metabolic syndrome may cause resistance to response to systemic treatments or early recurrence in psoriasis. The study was performed retrospectively in psoriasis patients who were followed up between January 2011 and June 2018 in the Department of Dermatology and Venerology of Bulent Ecevit University Health Application and Research Hospital. Total of 69 patients were included in the study. In the files of patients with psoriasis who are using biological agents, follow-up of their blood pressure, and if available, drug information they used with indications such as hyperlipidemia, hypertension, diabetes, and current diagnoses, laboratory datas such as fasting blood glucose, lipid panel, follow-up of their weight, psoriasis area severity index (PASI) values showing treatment response of patients and drug information they used due to psoriasis were recorded. With this informations, patients with psoriasis with metabolic syndrome were evaluated as“patient”, and patients with psoriasis without metabolic syndrome were evaluates as“control”goups. Patients were also grouped; as the switch patients who had to switch to another agent from the biological agent they used with any reason and as obese patients with body mass index ≥ 30. Thirty five of the patients included in the study had no MS (50.7%) and 34 patients were diagnosed with MS (49.3%). 29 of the 35 patients without MS (82.9%), 26 of the 34 patients with MS (76.5%) had PASI75. When the patients were evaluated in terms of PASI75, no significant difference was found (p = 0.561). 5 of the 35 patients without metabolic syndrome (14.2%) changed their treatment, while 15 of the 34 patients with metabolic syndrome (44.1%) underwent treatment changes. A significant difference was found in this respect (p = 0.014). Patients were examined in a different perspective; when patients with normal body mass index and obese patients were compared to PASI75 response rates, while 43 of 49 patients with normal body mass index (85.7%) had PASI75, in 20 patients of the obese group, only 13 (65%) had reached PASI75, The difference was statistically significant (p = 0.042). When the patients with normal body mass index and obese patients were compared in terms of switch ratios, statistical significance was obtained (p = 0.06). As a result of this study we performed with a limited number of patients in our clinic, we found that the presence of metabolic syndrome and obesity had negative effects on the treatment of psoriasis, but more extensive studies should be done to confirm this data.