2021-2023 yılları arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde akciğerde tüberküloz dışı mikobakteri enfeksiyonu tanısı alan hastaların tedavi sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of treatment outcomes of patients diagnosed with non-tuberculosis mycobacterial pulmonary infection in a training and research hospital between 2021 and 2023
- Tez No: 949108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR FEVZİ ERER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz dışı mikobakteri (TDM) enfeksiyonları, özellikle yapısal akciğer hastalığı olan bireylerde giderek daha sık görülmekte ve tedavileri karmaşık süreçler içermektedir. Bu çalışmada, akciğer TDM akciğer hastalığı (TDMAH) tanısı alarak tedavi başlanan hastaların demografik, klinik, mikrobiyolojik ve radyolojik özellikleri ile tedavi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışmaya, 01.01.2021 ile 31.12.2023 tarihlerinde hastanemize başvuran ve mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen örneklerinde ARB bakısı ile bakılan ve BACTEC 960 sıvı otomatize sistem ile TDM üremesi olan tüm hastalar alınmıştır. Bu hastalardan TDMAH tanısı ile tedavi başlananların demografik verileri, komorbiditeleri, Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) skorları, görüntüleme bulguları, izole edilen mikobakteri türleri, antibiyotik duyarlılıkları, tedavi süreleri ve tedavi sonuçları değerlendirildi. Bulgular: 2021-2023 yılları arasında 215 kişide tüberküloz dışı mikobakteri izolasyonu saptandı. Mikobakteri üremesi solunum dışı örnekten olan, kontaminasyon olarak değerlendirilen, tıbbi kayıtlarına ulaşılamayan ve tedavi başlanmayan hastalar dışlandığında TDMAH için tedavi başlama oranı %37,9 (n:66) saptandı. Bu hastaların yaş ortalaması 59,1±12,2 yıl olup, %75,8'i(n:50) erkekti. En sık izole edilen tür %48,5 (n:32) ile M. avium kompleks (MAC) olurken, bunu %30,3 (n:20) ile M. kansasii ve %16,7 (n:11) ile M. abscessus izledi. En sık eşlik eden komorbidite kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) %45,5 (n:30) olarak saptandı. Radyolojik olarak %81,8 oranında kaviter lezyon, %93,9 nodüler tutulum ve %45,5 bronşektazi izlendi. Ortalama tedavi süresi 13,3±7,3 ay idi. Tedavi başarısı %40,9 (n:27), tedavi başarısızlığı %22,7 (n:15), tedavi terk %28,8 /(n:19), mortalite %3,0 (n:2) ve halen tedavi altında olan hasta oranı %4,5 (n:3) olarak bulundu. Tedaviyi terk eden hastaların %47,4'ü (n:9) ilaca ulaşamama, %26,3'ü (n:5) yan etkiler, %21,1'i (n:4) tedavi süresinin uzunluğu ve %5,3'ü (n:1) maddi sıkıntı nedeniyle tedaviyi terk ettikleri saptandı. Sonuç: TDM enfeksiyonlarının tanı ve tedavisi çok boyutlu değerlendirme gerektirir. Bu nedenle, tanı anında yapılacak kapsamlı değerlendirme ve bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımı, TDM yönetiminde büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda tedavi başarı oranının düşük (%40,9), tedavi terk oranının (%28,8) yüksek olması, terk nedeninin önemli bir kısmı ilaca ulaşamama olması dikkat çekicidir. TDMAH'nın önümüzdeki yıllarda giderek artacağı göz önüne alınarak ilaç temini, hasta izlemi konusunda yeni politikalar geliştirilmesi ve ülkemize özgü tanı/takip/tedavi rehberlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Nontuberculous mycobacteria (NTM) infections are increasingly recognized, particularly among individuals with underlying structural lung diseases, and present significant therapeutic challenges. This study aimed to retrospectively evaluate the demographic, clinical, microbiological, and radiological characteristics, as well as the treatment outcomes of patients diagnosed with pulmonary NTM infection. Materials and Methods: In this retrospective descriptive study, all patients who presented to our hospital between January 1, 2021, and December 31, 2023, and had acid-fast bacilli (AFB) smear testing performed and mycobacterial growth detected by the BACTEC MGIT 960 automated liquid culture system were included. Among these patients, those who were initiated on treatment with a diagnosis of nontuberculous mycobacterial pulmonary disease (NTM-PD) were evaluated in terms of demographic characteristics, comorbidities, Charlson Comorbidity Index (CCI) scores, radiological findings, isolated mycobacterial species, antibiotic susceptibility profiles, treatment durations, and treatment outcomes. Results: Between 2021 and 2023, nontuberculous mycobacteria (NTM) were isolated in 215 individuals. After excluding patients with non-respiratory specimens, those considered as contamination, patients without accessible medical records, and those who did not receive treatment, the treatment initiation rate for NTM pulmonary disease (NTM-PD) was found to be 37.9% (n=66). The mean age of these patients was 59.1±12.2 years, and 75.8% (n=50) were male. The most frequently isolated species was Mycobacterium avium complex (MAC) with 48.5% (n=32), followed by M. kansasii with 30.3% (n=20), and M. abscessus with 16.7% (n=11). The most common comorbidity was chronic obstructive pulmonary disease (COPD), observed in 45.5% (n=30) of cases. Radiologically, cavitary lesions were detected in 81.8%, nodular involvement in 93.9%, and bronchiectasis in 45.5% of patients. The mean treatment duration was 13.3±7.3 months. Treatment success was achieved in 40.9% (n=27), while treatment failure occurred in 22.7% (n=15), treatment discontinuation in 28.8% (n=19), and mortality in 3.0% (n=2). At the time of analysis, 4.5% (n=3) of the patients were still under treatment. Among those who discontinued treatment, the reasons identified were: lack of access to medications in 47.4% (n=9), adverse drug reactions in 26.3% (n=5), prolonged treatment duration in 21.1% (n=4), and financial difficulties in 5.3% (n=1). Conclusion: The diagnosis and treatment of nontuberculous mycobacterial (NTM) infections require a multidimensional approach. Therefore, a comprehensive assessment at the time of diagnosis and an individualized treatment strategy are of critical importance in the management of NTM disease. In our study, the low treatment success rate (40.9%) and the notably high rate of treatment discontinuation (28.8%), with a significant proportion attributed to lack of access to medications, are particularly striking. Considering the anticipated increase in the incidence of NTM pulmonary disease (NTM-PD) in the coming years, there is a need to develop new policies regarding drug accessibility and patient follow-up. Additionally, it is essential to establish national, locally-adapted guidelines for diagnosis, monitoring, and treatment.