Romatoid artrit tanılı hastalarda akciğer bulgularının tanı zamanına göre radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of lung findings in rheumatoid arthritis patients according to time of diagnosis
  1. Tez No: 889505
  2. Yazar: İSMAİL PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada romatoid artrit (RA) hastalarında, RA hastalığına bağlı akciğer patolojilerinin tespiti, sıklıklarının araştırılması, PA Akciğer Grafi (PA-AG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularının karşılaştırılarak takip sürelerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif tasarımdadır. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniği'nde RA tanısı alan 109 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet) ve takip süreleri (yıl) kaydedildi. Hastaların BT ve PA-AG tetkikleri RA ilişkili akciğer tutulumu açısından incelendi. Hastalar takip sürelerine göre üç gruba ayrıldı. Gruplara göre akciğer tutulumları incelendi. Hem PA-AG hem de BT bulgusu pozitif olan hastalar görüntüleme bulgusu - tetkik yararlılığı açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 75'inde (%68,8) PA-AG veya BT'de akciğer tutulumu saptandı. RA akciğer tutulumu olanların %64,9'u kadın %35,1'i erkek, olmayanların %93,3'ü kadın %6,7'si erkekti (p=0,027). RA akciğer tutulumu olanların yaş ortalaması 61,3±9,2 yıl, olmayanların yaş ortalaması 55,6±13,0 yıl idi (p=0,010).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to detect lung pathologies related to RA disease in rheumatoid arthritis (RA) patients, investigate their frequency, and compare PA lung radiography (PA-AG) and computed tomography (CT) findings and evaluate them according to follow-up periods. Materials and Methods: Our study has a retrospective design. 109 patients diagnosed with RA at Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Hospital Rheumatology Clinic were included in the study. Demographic data (age, gender) and follow-up period (years) of the patients were recorded. CT and PA-AG examinations of the patients were examined for RA-related lung involvement. The patients were divided into three groups according to their follow-up period. Lung involvements were examined according to groups. Patients with both positive PA-AG and CT findings were evaluated in terms of imaging findings and usefulness of the examination. Results: Lung involvement was detected on PA-AG or CT in 75 (68.8%) of the patients. Of those with RA lung involvement, 64.9% were female and 35.1% were male, and among those without RA, 93.3% were female and 6.7% were male (p=0.027). The mean age of those with RA lung involvement was 61.3±9.2 years, and the average age of those without RA was 55.6±13.0 years (p=0.010).