Serbest fleplerde başarısızlık nedenleri ve kurtarma stratejilerinin araştırılması
Investigate the causes of failure and re-exploration strategies in the free flaps
  1. Tez No: 330024
  2. Yazar: AHMET HARUN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLENEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
SERBEST FLEPLERDE BAŞARISIZLIK NEDENLERİ VE KURTARMA STRATEJİLERİNİN ARAŞTIRILMASISerbest doku nakli büyük ve lokal dokularla kapatılamayan doku defektlerinin tedavisinde plastik cerrahi için çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde büyük mikrocerrahi merkezlerinde yapılan geniş serilerde %5 ile % 25 arasında serbest flep revizyona alınmaktadır ve bu dokuların çoğunun telafi edilmesi oldukça zor olmaktadır. Bu da, serbest fleplerin revizyona alınma nedenlerinin bilinmesi ve revizyona alınan fleplerin kurtarılma stratejilerinin kavranmasını çok önemli hale getirmektedir.Çalışmada 2005 ve 2010 yılları arasında yapılan 334 serbest doku nakli retrospektif olarak incelenmiştir. Fleplerin yıllara göre dağılımları, etyolojiler, yapıldığı bölgeler, flep çeşitleri, revizyon yapılan flep sayısı, revizyona alınma nedenleri, revizyona alınan fleplerden başarısız olanlar ve başarısızlık nedenleri tanımlandı.Toplam 334 flep içerisinden 43 flep revizyona alınmış olup 20 tanesinde arterde, 18 tanesinde vende, 4 tanesinde ise hem arter hem de vende tromboz görülmüştür. Ayrıca 1 tanesinde cross-leg ayrılması sonucu flep başarısız olmuştur. 34 flepte ilk 24 saat içerisinde dolaşım sorunu tespit edildiğinden revizyona alınmıştır. 16 flepte ise revizyon yapılmış ancak sonuç başarısız olmuştur. En çok alt ekstremiteye flep uygulanmış olup en çok uygulanan flep çeşidi ise ALT olarak saptanmıştır. En çok revizyon yapılan ve en çok başarısız olan flep çeşidi de ALT olmuştur. En çok travmaya bağlı serbest doku nakli yapma ihtiyacı görülmüştür. Sonuç olarak, % 95 oranında başarı sağlanmıştır.Serbest doku naklinde, ameliyat öncesi hasta hazırlığı ile başlayıp ilgili ameliyat tekniğinin uygulaması ve sonrasında yakın takip ile devam eden zor bir süreçtir. Cerrahın tüm bu aşamalarda yapılması gerekenlere hakim olması ve herhangi bir sorunla karşılaştığında bunu saptayıp çözüm üretebilmesi başarıyı getiren en önemli özellikler olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATE THE CAUSES OF FAILURE AND RE-EXPLORATION STRATEGIES IN THE FREE FLAPSFree tissue transfer in plastic surgery has a significant importance on tissue defect treatments which cannot be recovered by local tissues because of its large surface of defect. At the present time, large series made in advanced microsurgery centers all over the world, have been re-explorated at the rate of 5% - 25% which is quite difficult to recover the tissues by any operation. This is why it is crucial to understand the re-exploration reasons of free flaps, and also examine the salvation strategies of unsuccessful flap operations.A retrospective review of 334 free tissue transfers performed by the Department of Plastic and Reconstructive Surgery at Akdeniz University Faculty of Medicine between the years of 2005 and 2010. Major parts of the study focuses on number of free flaps within years, etiologies, areas of the body implemented, varieties of free flaps, the number of re-explorations and its reasons, unsuccessfull free flaps and its re-exploration reasons.Of the 334 free flap procedures performed, re-explorations due to circulatory compromise were requied in 43 cases. 20 patients presented with signs related to arterial problems, 18 patients presented with signs related to venous problems, 4 of them related to both arterial and venous problems and 1 of them related to the seperated cross-leg. 34 flaps had signs of the first episode of circulatory compromise within the first 24 hours after free tissue transfer. A total of 16 out of 334 free flap operations had failed after re-exploration. The reconstructed defects were mostly in the regions of lower extremities and variety of the flap implemented in most cases was ALT. On the other hand, the flap variety which has the highest re-exploration as well as failure rate was also ALT. The most common etiology of the cases was due to several traumas. As a result, the succes rate of the free tissue transfer was reported in our study as 95 percent.Free tissue transfer is a complicated procedure begining with preparation of the patient, deciding on the technique of the surgery and finally close examination of the patient after operation. To overcome this comlicated process experienced and result-based surgeons would have no reaosons to fail.