Kliniğimizde serbest doku aktarımı ile baş boyun rekonstrüksiyonu yapılan hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of patients who underwent head and neck reconstruction with free tissue transfer in our clinic
  1. Tez No: 946935
  2. Yazar: ÜMİT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAT KARAMÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Baş ve boyun bölgesindeki cerrahi defektlerin rekonstrüksiyonu, hem estetik hem de temel yaşam fonksiyonlarının korunması açısından büyük önem taşır. Mikrovasküler serbest doku aktarımı, bu bölgedeki geniş ve kompleks doku kayıplarının onarımında altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, kliniğimizde serbest flep cerrahisi ile baş ve boyun rekonstrüksiyonu yapılan hastaların klinik özelliklerini, cerrahi süreçlerini ve tedavi sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, hastaların demografik verileri, defektin etiyolojisi, kullanılan serbest flep çeşitleri, alıcı damar tercihleri, eşlik eden sistemik hastalıklar ve sigara kullanımı gibi faktörler incelenmiştir. Ayrıca postoperatif süreçte gelişen komplikasyonlar ve gerek duyulan revizyon cerrahileri analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, kliniğimizde en sık kullanılan fleplerin radial önkol, fibula ve ALT flepleri olduğunu ortaya koymuştur. Rekonstrüksiyon uygulanan olguların büyük bir kısmı onkolojik nedenlere bağlı olup, en sık tercih edilen alıcı damar fasiyal arter olmuştur. Komplikasyonlar ve flep başarısızlığı gibi cerrahi sonuçlar güncel literatürle karşılaştırılmış; özellikle etiyolojik nedenler, sigara kullanımı ve sistemik hastalıkların sonuçlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, serbest doku aktarımı ile yapılan baş-boyun rekonstrüksiyonlarının kliniğimizde güvenli ve etkili şekilde uygulanabildiği, elde edilen sonuçların literatürle uyumlu olduğu ve cerrahi başarının birçok klinik faktörden etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reconstruction of surgical defects in the head and neck region is of great importance for both aesthetic appearance and the preservation of essential life functions. Microvascular free tissue transfer is considered the gold standard for repairing extensive and complex tissue losses in this area. This study aims to evaluate the clinical characteristics, surgical procedures, and treatment outcomes of patients who underwent head and neck reconstruction using free flap surgery in our clinic. This study was planned retrospectively and examined factors such as patient demographics, the etiology of the defects, the types of free flaps used, recipient vessel preferences, comorbid systemic diseases, and smoking habits. In addition, postoperative complications and revision surgeries were analyzed. The findings revealed that the most commonly used flaps in our clinic were radial forearm, fibula, and anterolateral thigh (ALT) flaps. The majority of the reconstructions were performed due to oncological reasons, and the facial artery was the most frequently preferred recipient vessel. Surgical outcomes such as complications and flap failure were compared with recent literature, and the effects of etiological causes, smoking, and systemic diseases on these outcomes were evaluated. In conclusion, head and neck reconstructions using free tissue transfer were shown to be safely and effectively performed in our clinic. The outcomes were found to be consistent with current literature, and it was determined that surgical success is influenced by multiple clinical factors.