65 yaş altı diyabetes mellituslu ve kardiyovasküler hastalık geçmişi olmayan hastalarda sodyum-glikoz kotransporter-2 inhibitörlerinin kardiyovasküler sistem üzerine etkisi
The effect of sodium-glucose cotransporter-2 inhibitors on the cardiovascular system in patients under 65 years of age with diabetes mellitus and no history of cardiovascular disease
  1. Tez No: 956938
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 65 yaş altı ve bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan tip 2 diyabetli bireylerde SGLT-2 inhibitörlerinin otonom sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem üzerine erken etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Üç ay boyunca empagliflozin veya dapagliflozin kullanan hastalarda, 24 saatlik ritim holter ile kalp hızı değişkenliği, kalp hızı türbülansı, speckle tracking ekokardiyografi, yüzey elektrokardiyografi ve biyokimyasal parametreler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 52 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 53,04 yıl olup yaşları 36 ile 65 arasında değişmekteydi; %48,08'i erkekti. Hastaların %78,85'i empagliflozin (25 mg/gün), %21,15'i ise dapagliflozin (10 mg/gün) kullanmaktaydı. Hastaların ortalama diyabet süresi 3,64 yıl olarak saptanmıştır. Üç aylık tedavi sonrası, SDANN (p=0,036) ve LF gücü (p=0,020) anlamlı şekilde arttı; LF/HF oranında değişiklik izlenmedi (p=0,357). 24 saatlik ritim Holter analizine göre, minimum kalp hızı 1,86 bpm azaldı (p=0,039). Yüzey elektrokardiyografi ile ölçülen ortalama kalp hızı ise 4,26 bpm düşerek istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the early effects of SGLT-2 inhibitors on the autonomic nervous system and cardiovascular system in individuals under the age of 65 with type 2 diabetes mellitus and no known cardiovascular disease. Methods: Patients who received empagliflozin or dapagliflozin for three months were evaluated using 24-hour Holter monitoring (to assess heart rate variability and heart rate turbulence), speckle-tracking echocardiography, surface electrocardiography, and biochemical parameters. Results: A total of 52 patients were included in the study. The mean age was 53.04 years (range: 36–65), and 48.08% were male. Among the patients, 78.85% used empagliflozin (25 mg/day) and 21.15% used dapagliflozin (10 mg/day). The mean duration of diabetes was 3.64 years. After three months of treatment, SDANN (p=0.036) and LF power (p=0.020) significantly increased, while no significant change was observed in the LF/HF ratio (p=0.357). According to the 24-hour Holter analysis, the minimum heart rate decreased by 1.86 bpm (p=0.039). The mean heart rate measured by surface electrocardiography also showed a statistically significant reduction of 4.26 bpm (p=0.007).