İzometrik, konsentrik ve eksentrik kontraksiyonlarla yapılan direnç egzersizleri sonrası toparlanma sürecinde kas hasarı ve emg cevaplarının incelenmesi
Investigation of muscle damage and emg responses during the recovery period following resistance exercises done with isometric, concentric and eccentric contractions
  1. Tez No: 330058
  2. Yazar: TAMER ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİD KARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı izometrik, konsentrik ve eksentrik kontraksiyonlarla yapılan direnç egzersizleri sonrası toparlanma sürecinde kas hasarı ve EMG cevaplarını incelemektir.Araştırmaya 15 futbolcu [( ±SS) yaş: 22,4±2,52 yıl; vücut ağırlığı: 70,18±9,43 kg; boy uzunluğu: 173,53±5,30 cm] gönüllü olarak katılmıştır. İki aşamadan oluşan araştırmada ilk olarak tek set maksimum yüklenme direnç egzersizi sonrası toparlanma sürecinin değerlendirilmesi amacıyla; 1 tekrar maksimumun sırasıyla %85'i ile 10 tekrarlı konsentrik, %115'i ile 10 tekrarlı eksentrik ve %85'i ile tutabildiği kadar izometrik uygulamalar yapılmıştır. M.Vastus Medialis ve M.Rectus Femoris kaslarından egzersiz öncesi ile egzersiz sonrası 8 dakika boyunca 1'er dakika arayla EMG aktiviteleri kaydedilmiştir. İkinci olarak kas hasarı egzersizi sonrası toparlanma sürecinin değerlendirilmesi amacıyla; 1 tekrar maksimumun sırasıyla %70'i ile 2x25 tekrar konsentrik, %100'ü ile 2x25 tekrar eksentrik uygulamalar yapılmıştır. Egzersiz öncesi, egzersizden hemen sonra ve 24, 48, 72 ve 168. saatlerde aynı kaslardan kaydedilen EMG verileri ve CK, LDH ve miyoglobin değerleri takip edilmiştir.Tek set maksimum yüklenme direnç egzersizi protokolünde M. Vastus Medialis ve M. Rectus Femoris EMG verilerine uygulanan tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizine göre zaman içindeki değişimde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş (p?0,05), ancak Uygulama x Zaman etkileşiminde ve uygulamalar arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the muscle damage and EMG responses during the recovery period following resistance exercises done with isometric, concentric and eccentric contractions.Fifteen soccer players [( ±SS) age: 22,4±2,52yr; body mass: 70,18±9,43kg; height: 173,53±5,30cm] participated in this study as volunteer. In the first phase; in order to evaluate the recovery period following one set maximum loading resistance exercise, concentric (85% of 1 repetition maximum) and eccentric (115% of 1 repetition maximum) exercises were performed 10 repetition and isometric (85% of 1 repetition maximum) exercises were done as long as the subject maintained the contraction. Pre and post-exercise (8-minute course with one minute intervals) EMG activity was recorded from M.Vastus Medialis and M.Rectus Femoris. In phase 2, in order to evaluate the recovery period after muscle damage exercise, concentric (70% of 1 repetition maximum) and eccentric (100% of 1 repetition maximum) exercises were performed in a manner of 2x25 repetition. EMG activity, lactatedehidrogenase, creatine kinase and myoglobin values were measured before and immediately after, at 24th, 48th, 72nd, 168th hours following exercise.Two way ANOVA with repeated measures on EMG values collected from M. Vastus Medialis and M.