Kent rekabetçiliğinde kümelenme stratejisinin olumlu etkisi ve kümelerin kent rekabetçiliği algısı: Kent rekabetçiliği ve Diyarbakır mermer kümesi örneği
The affirmative effects of clustering strategy on city competitiveness and the perception of clusters about city competitiveness: City competitiveness and the case of marble cluster in Diyarbakır
- Tez No: 330087
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son yıllarda küreselleşme ile birlikte ülkeler arasındaki sınırların hızla ortadan kalkması ve ulaşım alanıyla iletişim alanındaki teknolojik gelişmelerin ivme kazanmasıyla rekabetçilik kavramı dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaya başladı. Aynı zamanda, yapılan birçok araştırmada, küresel ölçekteki ekonomik büyümenin yadsınamaz bir gerçek olduğu ve bu büyümenin daha çok yerel düzeydeki süreçlerin mekânsal yansımasının bir sonucu olarak ortaya çıktığı vurgulanmaktadır. Başka bir ifadeyle, belli coğrafi bölgelerde, belli endüstriyel faaliyetlerle ilgili yığılmaların, başarılı rekabetçi kümelenmeler oluşturması daha geniş alanlardaki rekabetin temelini oluşturmaktadır. Rekabetçilik ve ekonomik kalkınma ile birlikte, kentler giderek daha fazla anahtar bir mekânsal ölçek halini almaya başlamışlardır. Kentler kendi aralarında rekabet avantajını kazanmak ve ekonomik faaliyet paylarını yükseltmek için mücadele etmektedirler. Ekonomik faaliyetlerin kümelenmesi, kentlerin sürdürülebilir rekabet avantajı kazanabilmeleri için en önemli unsurdur. Bu çalışma kent rekabetçiliğinde kümelenme stratejisinin fayda etkisini ve kümelerin, kent rekabetçiliği kavramını nasıl algıladıklarını, Diyarbakır özelinde mermer kümelenmesi örneği ile ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, because of the narrowing of boundaries among countries exponentially and acceleration of the communication and transportation technologies, the concept of competition has begun to be one of the top subjects on the global agenda. At the same time, a lot of research underscore that the global economic growth is an inevitable fact and this growth is mostly the result of the spatial reflection of local processes. In other words, the creation of successful competitive clusters by agglomeration of certain industrial activities and in certain places forms the basis of competition in wider areas. Because of competitiveness and economic development, cities have increasingly become a key spatial unit. Cities compete with each other to gain competitive advantage and to raise their share of economic activity. Clustering of the economic activities is the most important element for cities to gain a sustainable competitive advantage. This study aims to unfold the effectiveness of the clustering strategy in city competitiveness and the city competitiveness perception of clusters within the context of marble sector in Diyarbakır.