Regülasyon teorileri ve finansal kriz perspektifinden değerlendirilmesi: 2008 krizi üzerine kantitatif bir değerlendirme
The theory of regulation and it's evaluation from the perspective of the financial crisis: A quantitative assessment on 2008 crisis
- Tez No: 330088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Regülasyonlar belirli sosyal amaçlara hizmet etmeyi hedefleyen yasal düzenlemelerdir. Ancak bazen sosyal amaçlardan çok özel grupların çıkarlarına hizmet edebilmektedir. Bu gerekçe ve amaçlar ne olursa olsun, regülasyonlar büyüme sürecinin temelini oluşturan dinamikleri ve kaynak dağılımını iyileştirerek ya da engelleyerek önemli makro ekonomik sonuçlar üretme potansiyeline sahiptir.İktisat yazınında regülasyonlarla ilgili tartışmalarda uzlaşma henüz sağlanamamıştır. Ancak genel düşünce, piyasalar regüle edilecekse bu regülasyonların serbest rekabet koşullarını oluşturmak amacıyla yapılması gerektiği yönündedir. 1980'lerden sonra yükselişe geçen serbest piyasa söylemlerinin etkisiyle 2000'li yıllarda dünya küresel bir görüntü sergilemektedir. Küreselleşmenin etkisini en hızlı gösterdiği alan ise finansal sektör olmuştur. Finansal piyasalarda yaşanan hızlı entegrasyon krizlerin bulaşıcılık etkisini de artırmıştır. Bu nedenle 1990'larda başlayan finansal krizlerin hızla diğer ülkelere yayıldığı gözlemlenmiştir.2007 yılına gelene dek yaşanan finansal krizlere, kriz deneyimleyen ülkelerin finansal piyasaları ve para politikaları ile ilgili düzenlemelerle çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Ancak 2008'de yaşanan küresel kriz tüm dünyada finansal piyasaların regüle edilmesi konusunda bir fikir birliği oluşmasına neden olmuştur.Bu çalışmada uygulanan finansal regülasyonlar ile çıktıdaki büyüme oranı arasında bir ilişki olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla çalışmada öncelikle kamu müdahalesi, regülasyon ve kriz kavramları ile ilgili teorik, tartışmalara yer verilmiştir. Uygulama bölümünde ise 46 ülkenin 2000-2009 dönemine ait verileri regresyon analiz yöntemi ile test edilmiştir. Yapılan testlerde yüksek gelir grubuna dahil ülkelerde 2008 krizi sonrasında uygulanan finansal regülasyonların geliri artırıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regulations are legal arrangements which aim to help some social purposes. But sometimes these arrangements may work for some spesific groups? benefits instead of social purposes. Nevertheless regulations have great potential to create significant macro economic results by improving dynamics of groth process fundamentals and source allocation.Literature on economics, there isn?t concencus on regulation arguments. But general view, if regulations are necessarry, it should be in order to maintain conditions of free competition. With the effect of free market based views, which have risen after 1980?s, at 2000?s world has became more global. Especially in financial markets this globalization shows its effect more according to other areas. Crisis become more contagious because of effects of hightened integration. Thus, with 1990?s crisis spread rapidly between many countiries. Until 2007, countries which affacted by crisis had tried to find solution by making regulations on financial markets and monetary policy. But 2008 global crisis showed that financial markets and system should regulate all around the world.This study is an empirical examination of the impact of financial regulation on outputs growth rate. For this purpose, fisrtly elaborated on some concepts such as public intervention, regulation and crisis. At the empirical part of the study, 46 countries was analyzed for the period 2000 to 2009 by using regression techniques.Our results show that after 2008 crisis, aplied financial regulations has positive effect on income at the high income countries.