Türk mali sisteminin regülasyonu
Regulation of the turkish financial markets
- Tez No: 303577
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mali sistemin regülasyonu, mali sektörü oluşturan kurumların oluşumlarının, faaliyetlerinin yetkili otorite(ler)ce düzenlenmesi,denetlenmesi ve gözetimi fonksiyonlarını içermektedir. Mali sektörün kendi haline bırakıldığında krizlere açık yapısı ve reel sektör ile bağlantılı durumu nedeniyle sistemde oluşabilecek sıkıntıların reel kesimi ve tüm ekonomiyi etkileyecek boyuta ulaşabilmesi, sistemin regülasyonunu gerektirmektedir. Bu kapsamda, çalışmanın amacı, Türk Mali Sistemi'nin niçin, nasıl ve hangi kuruluşlarca regüle edildiğinin irdelenmesidir. Finansal regülasyonun mantığının kavranması için öncelikle oluşturulan regülasyon teorileri, mali piyasaların regüle edilmesine yönelik gerekçeler ve kullanılan araçlar incelenmekte, regülasyonun fayda ve maliyetleri gözetilerek uygulanmasına yönelik optimal regülasyon kavramı üzerinde durulmaktadır. Ardından, kurumları ile ülkemiz mali sisteminin yapısı, görünümü, sorunları incelendikten sonra; finansal regülasyonun gerekçeleri arasında yer alan finansal krizler, krizlere yönelik geliştirilen teorik çerçeve ile birlikte incelenmekte; son olarak Türk Mali Sistemi'ni regüle eden kuruluşlar ve uluslararası regülasyon düzenlemelerinin ülkemize yansımaları değerlendirilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda görülmüştür ki, mali sistemimizin etkin bir regülasyona tabi olmadığı dönemde gerek ülkemiz yapısal sorunları kaynaklı, gerekse uluslararası piyasalar kaynaklı bir dizi finansal kriz yaşanmıştır. Bu krizlerin sonucu olarak finansal sistemin etkin bir regülasyona tabi tutulması ile birlikte tüm dünyayı ciddi boyutlarda etkisi altına alan 2008 global krizinden Türk Mali Sistemi'nin diğer ülkelere oranla daha az boyutta etkilendiği görülmüştür. Bu durum mali sistemin regülasyonunun önemini ortaya koyan bir bulgu olarak değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial regulation is the function of the regulation and supervision of the financial institutions? organisations and operations by authorities. The reason for a need for a financial regulation is that the financial sector is prone to crises if it is left alone or is uncontrolled which could have a negative effect on the real economy. As a result, even the whole economy could be effected terribly. In this context , the frame-work of this paper is to determine the way, the reason and the existing authorized institutions of the financial regulation in Turkish Financial Markets. In order to understand the financial regulation, it must first be defined the theories of financial regulation and the instruments for regulations which are available to the authorities. Furthermore, the optimum regulation will be discussed by taking into consideration of the benefits and costs of the regulation. After examining Turkish financial markets? structure with financial institutions, general outlook and problems in the markets; financial crises which are among the reasons for financial regulation, will be evaluated with theoritical approach. Finally, financial regulatories in Turkish financial system and reflections of global regulation arrangements to our country will be evaluated. The study shows that Turkish financial system has experienced a series of financial crises because of lack of efficient regulations. But in 2008 global crisis, which has terrible effects on many developed countries was relatively uneffected to the Turkish market, because of the efficient financial regulation implementations after several previous crises. This fact shows the importance of the financial markets regulation.