Marka ve ürün faydasının marka sadakati ve değerine etkisi
On the quality of brand loyalty and brand and product benefit
- Tez No: 330096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonomik ve sosyolojik dengelerin hızla değişip geliştiği günümüzde, ağırlaşan rekabet koşullarıyla birlikte işletmeler için ayakta kalabilmek iyice zorlaşmış, yeni müşteri kazanma maliyetinin de çok yüksek olmasıyla işletmeler tüketici taleplerine önem vermiş ve stratejilerini ona göre belirlemişlerdir. Tüketici özelliklerinin değişmesi ve tüketicilerin beklentilerinin artması işletmelerin pazarlama stratejilerinin müşteri odaklı olmasını zorunlu kılmıştır. Günümüzde işletmeler için en büyük problem olarak karşımıza çıkan mevcudu muhafaza, işletmelerin müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yatırım yapmaya sevk etmiştir. Yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde marka kavramı ve markayla ilişkili terimler üzerinde durulmuştur. Markanın üretici, tüketici ve toplum açısından önemine yer verilen bu bölümde ayrıca tüketicinin satın alma karar sürecine etkileyen faktörler ve satın alma karar sürecine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde marka değeri kavramının literatürdeki tanımlarına yer verilmiştir. Aaker modeli göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmıştır. Marka sadakati ve sadakati etkileyen unsurlarla marka faydası kavramları ayrıca değerlendirilmiştir. Tezin uygulama bölümünde, uygulamada kullanılan yöntem, örneklem seçimi, araştırmanın kapsam ve kısıtları detaylı olarak anlatılmış, çalışmanın hipotezleri ve bu hipotezlerin ölçümü sonucunda ortaya çıkan araştırma bulguları açıklanmıştır. Son olarak, araştırmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very hard to exist for firms due to the hard rivalry conditions while the economic and social balances are changing and evolving rapidly. So firms attach more importance to the customers requests because of the high cost of gaining new customers and they determine their strategies according to this. The changing of the customers characteristics and increase of the expectancy of the customers enforced the firms to have customer focused strategies. Today keeping the current situation is the biggest problem for the firms that motivates them aiming according to the needs and expectations of the customers. This thesis consists of three parts. In the fist part the concept of ?Brand? and ?Terms about Brand? is explained. In this part the importance of Brand is underlined according to producer, consumer, society and the factors that effect the process of purchasing and the decision of purchasing process. In the second part the meaning of ?Brand Value? is discussed according to the literature and ?The Aaker Model?. ?The Brand Loyalty' and the factors that effect the loyalty are discussed separately. In the appliance part, the method of appliance, choosing the sample, the extensions and the limitations of the research are explained detailed. The results of the research according to the hypothesis and the indication of the hypothesis are explained. A general assessment is given at the end.