Cortical localization debate with its historical background
Tarihsel arka planı ile birlikte kortikal lokalizasyon tartışması
  1. Tez No: 330124
  2. Yazar: CENGİZ EKEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin temel amacı yüksek-düzeyli kognitif (duyusal ve motor olmayan) işlemleri beyne lokalize eden sinirbilim çalışmalarını değerlendirmektir. Bu amaca yönelik olarak, kortikal lokalizasyon çalışmalarına yönlendiren lokalizasyon çalışmalarının tarihini kısaca inceledim. Daha sonra, moleküler sinirbilimin (MS) ve kognitif sinirbilimin (KS)yaptığı yüksek-düzeyli lokalizasyonları karşılaştırmak amacıyla bir örnek olayı, hafıza konsolidasyonunu, inceledim. MS'in ve KS'nin yaptığı lokalizasyonlardaki farklılığı ortaya koyuktan sonra, lokalizasyona karşı olan Uttal'ın argümanlarını ortaya koydum. Uttal'ın argümanları bilimsel gerçekçilik tartışmasında tartışılan ?underdetermination problem? ine ve ?pessimistic-meta induction? a benzemektedir. Bundan dolayı, bu problemleri MS ve KS bağlamında tartıştım.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is the consideration of neuroscientific studies regarding the localization of high-level cognitive (i.e., nonsensory and nonmotor) processes into the brain. To accomplish this aim, I briefly summarized history of the localizations which lead to the cortical localization of high-level cognitive processes. Then, I present a case study, memory consolidation to compare molecular neuroscience (MN) and cognitive neuroscience (CN) as to how they differ in their localizations. After I put forward the difference between MN and CN, I make use of Uttal?s arguments to consider the localizations of MN and CN. His arguments resemble the underdetermination problem and pessimistic meta-induction (PMI) highly debated topic in scientific realism debate. In this respect, I examine UD and PMI with its relevance to MN and CN.