An evaluation of academic writing materials at the tertiary level: A case study of three universities
Yükseköğretimde kullanılan akademik yazma araç-gereçlerinin değerlendirilmesi: Üç üniversitede yapılan durum çalışması
  1. Tez No: 330127
  2. Yazar: KENAN BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu kullanım sonrası değerlendirme araştırması, akademik yazma araç-gereçlerinin bağlamsal ihtiyaçlara uygunluğunu ve bu araç-gereçler ile ilgili temel sorunları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çoklu durum incelemesi yöntemini kullanan çalışma, Macaristan, Türkiye ve Umman'daki üç önemli üniversitedeki program geliştirme uzmanları, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmiştir.Akademik yazma araç-gereçlerini değerlendirmek için özel bir kontrol listesi geliştirilmiştir. Veri toplama süreci ise, program geliştirme uzmanları, öğretmenler ve öğrenciler için uyarlanan anketlerden ve bu katılımcıları içeren yarı yapılandırılmış mülakatlardan oluşmuştur.Sonuçlar, bilgisayar merkezli iletişimin yazma derslerindeki yararları, süreç ve sonuç odaklı yöntemleri birleştirme gereksinimi, öğrencilerin alanları ile ilgili konuları dikkate almanın gerekliliği ve planlama safhasında öğrencilere daha fazla destek ve fikir sağlama gibi alanlarda, son zamanlardaki araştırma sonuçları ile benzerdir. Fakat öğrenciler, akranlarından aldıkları geribildirimlerden faydalanmadıklarını belirtmişlerdir; sonuç olarak da öğretmenlerinden gelen dönütlere, kendi yaptıkları öz değerlendirmelerden ya da akran değerlendirmelerinden daha fazla değer vermektedirler. Ayrıca, yazma çalışmalarındaki artan rollerine rağmen, işbirlikçi yazma etkinlikleri bu araç-gereçlerde fazla yer almamaktadır. Bu nicel ve nitel veriler, aynı zamanda, program geliştirme uzmanlarının ve öğretmenlerin, kendi geliştirdikleri araç-gereçleri, öğrenme ortamına ve belirgin ihtiyaçlar ile gereksinimlere uygunluklarından dolayı, ticari kitaplara göre daha uygun bulduklarını göstermektedir. Bununla beraber, bu iki farklı tür akademik amaçlı araç-gereç de, öğrenciler için yeterince güdüleyici ya da ilgi çekici görülmemektedir.Bu çalışmada ortaya çıkan sonuçlar neticesinde, ileriki araştırmalar için iki göreceli olarak yeni alan belirlenebilir: serbest yazma çalışmalarının akademik amaçlı İngilizce programlarındaki rolü ve bu programlardaki farklı dil yeterlik seviyelerindeki öğrencilerle yapılan çalışmalar. Tüm bu bulguların, akademik yazma ve araç-gereç değerlendirme alanlarındaki araştırmacı ve uygulayıcılara farklı boyutlar kazandıracağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This post-use evaluation research aims to investigate the appropriacy of academic writing materials to contextual needs, and to investigate the essential considerations concerning these materials. This case study was conducted with the participation of program designers, teachers, and students at three universities in Hungary, Turkey, and Oman.A unique checklist was developed to evaluate the materials. The data collection process consisted of questionnaires and interviews.The results concur with findings in the literature regarding the benefits of using computer-mediated communication in the writing class, the need to combine process and product pedagogies, the necessity of having discipline-specific themes, and the need to provide students with more guidelines and input. Interestingly, contrary to the literature, the students do not seem to benefit from peer feedback; they value teacher feedback more. Furthermore, despite their increasing role in writing, there are few collaborative writing activities in these materials. The quantitative and the qualitative data also demonstrate that the program designers and the teachers consider in-house writing materials more appropriate than global materials, since they were developed in view of the learning context and the specific requirements. However, neither global nor in-house materials are regarded as motivating and attracting for the students.There are relatively new areas for further research as a result of these findings: the role of free writing in EAP and the ways to manage mixed language levels of the students. All these findings are expected to provide insights to researchers and practitioners in the fields of writing and materials evaluation.