Femicide in Turkey: A descriptive and critical study of femicide based on news texts of femicide incidents in 2009
Türkiye'de kadın cinayetleri: 2009 yılı kadın cinayetleri haberleri üzerinden betimleyici ve eleştirel bir çalışma
  1. Tez No: 330126
  2. Yazar: DERYA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FERİDE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadın cinayetleri fenomenine hem betimleyici hem de eleştirel bir anlayış geliştirmektir. İlk olarak, gazetelere yansımış şekli ile kimler kadın cinayeti işliyor, nerelerde gerçekleşiyor, kadın cinayeti işleyen adamlar ve cinayete kurban giden kadınların yaş dağılımı nasıl, genellikle nasıl yollar ve be gibi `nedenler' ile işleniyorlar gibi soruların cevaplar aranacaktır. İkincisi, haber metinlerinin Feminist Eleştirel Söylem Analizi çerçevesine dayalı analizi üzerinden kadın cinayetlerinin nasıl bir söylem çerçevesinde haber yapıldığı incelenecek ve haklılaştırma söylemi içerisinde sunulup sunulmadığı bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to develop both a descriptive and critical understanding towards the phenomenon of femicide in Turkey. First, the answers to the questions who commits femicide, where it takes place, what the ages of perpetrators and victims are, and in what ways femicide is committed and what are the `reasons? of committing femicide will be revealed through news reports of the incidents of femicide. Second, the news texts of incidents of femicide will be analyzed based on the framework of Feminist Critical Discourse Analysis (FCDA). The discourse of framing the incidents will be identified. In particular, `justifying discourse? in the language of the news reports will be examined.