TSK ve özel sektör lojistiğinin entegrasyonu için SWOT ve bulanık tercih ilişkileri analizi
SWOT and fuzzy preference relations analysis for the integration of Turkish Armed Forces and private sector logistics
- Tez No: 775447
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH EMRE BORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz ülke silahlı kuvvetlerinin başarısını etkileyen önemli unsurlardan bir tanesi de ihtiyaç duyulan makine, teçhizat ve silah sistemlerinin doğru yer ve zamanda, uygun miktar ve finansal koşullarla temin/tedarik edilmesini sağlayan lojistik faaliyetlerdir. Eğer lojistik faaliyetler etkin ve sürekli bir şekilde planlanıp icra edilemez ise ön cephede ne kadar başarılı olunursa olunsun, başarıyı sürekli kılmak mümkün olmayacaktır. Dünyada Silahlı Kuvvetlerin Lojistik Desteği, 2000'li yılların başına kadar geleneksel yöntemlerle, yani Silahlı Kuvvetlerin kendi olanakları ile karşılanmaya çalışılmıştır. Fakat 2000'li yıllardan itibaren, özel sektör lojistik destek firmalarının kendilerini geliştirmeye başlamaları ile birlikte geleneksel yöntem terk edilmeye başlanmış ve Performansa Dayalı Lojistik Sistem (PDL) ile, silahlı kuvvetlerinin lojistik desteğini sağlamaya başlamıştır. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde lojistik faaliyetlerin icrasında bu yeni döneme yönelik süreçler başlatılmıştır. Bu çalışmada TSK bünyesinde yürütülen lojistik faaliyetler SWOT analizi ile detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan değerlendirme ile güçlü, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler kendi içerisinde bulanık tercih ilişkisi yöntemi kullanılarak önceliklendirilmiştir. Çalışma ile elde edilen bulguların hangi faaliyetlere önem verilerek sürdürülmesi gerektiği, zayıf yönlerden hangisinin öncelikli olarak giderilmesi gerektiği gibi bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the success of today's armed forces of countries is the logistics activities that ensure the supply of the required machinery, equipment and weapon systems at the right place and time, with the appropriate quantity and financial conditions. If the logistics activities are not planned and executed effectively and continuously, it would not be possible to sustain success no matter how successful it is on the front line. Until the beginning of the 2000s, the logistics support of the armed forces in the world was tried to be met with traditional methods, namely the armed forces own resources. However, since the 2000's, as the private sector logistics support companies have started to develop themselves, the traditional methods have begun to be abandoned and replaced with the performance-based logistics system for the support of the armed forces' logistics. In this context, new processes have been initiated for the execution of the logistics activities within Turkish Armed Forces regarding this new era. This study examines the logistic activities carried out in Turkish Armed Forces with SWOT analysis in detail. In this evaluation, strengths, weaknesses, opportunities and threats were prioritized with fuzzy preference relationship method. The findings obtained throughout this study provided such information as which activities to be pursued with emphasis, and which weaknesses to be eliminated primarily.