İpotek teminatlı konut finansman sözleşmesinin hukuki niteliği
The legal nature of the convention on housing finance mortgage covered
- Tez No: 330142
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
5582 sayılı yasa ile bir çok kanunda değişiklikler ve eklemeler yapılarak ülkemizdeki konut finansman sistemine ilişkin esaslı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere ile bir taraftan konut finansmanına kaynak sağlamak için ipotek teminatlarıyla bir havuz oluşturulmak suretiyle özel amaçlı fonun (ipotek teminatlı menkul kıymetler ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler) oluşumuna ve yatırımcının korunmasına ilişkin düzenlemeler getirilirken, diğer taraftan ise konut finansman sözleşmesinin tarafı olan finans kurumu ile tüketici arasındaki ilişki düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been made alot of changes and aditions in alot of statutes related with mortgage system with the act numbered 5582. These regulations provide the funds for the financing of housing on the one hand and a pool of mortgages guaranties means of establishing a special purpose fund (collateralized mortgage securities and mortgage-backed securities) brought into the arrangements for the formation and investor protection, on the other side of the housing finance agreement, the financial institution and a consumer The relationship between organized.