Eşyanın gümrük kıymeti uygulaması ve transfer fiyatlandırması karşısındaki durumunun değerlendirilmesi
The implementation and evaluation of customs valuation of goods in the face of transfer pricing
  1. Tez No: 330143
  2. Yazar: UTKU KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Transfer fiyatlandırması süreci, gerek mali idare gerekse gümrük idaresinin etki ve kontrolü altındaki işlemlerde, mükellefler açısından bir vergi planlama aracı olarak kullanılmak istenmiş, aynı zamanda da maliye ve gümrük idareleri arasında, ithalat işlemlerinde vergi matrahını oluşturan eşyanın gümrük kıymet bedelinin tespit edilmesine yönelik görüş aykırılıklarının doğmasına neden olmuştur.Nitekim, temel amacı uluslararası ticarete konu ithal eşyasının gümrük kıymetinin objektif kriterler çerçevesinde doğru bir biçimde ortaya konması olan maliye ve gümrük idaresi açısından, ithal eşyasının kıymet bedelinin olduğundan düşük ya da yüksek bir bedel ile belirlenmesi konusundaki görüş aykırılıklarının temel nedenini, ithal eşyasına ait bedelin gümrük ve kurumlar vergileri üzerinde yaratacağı pozitif ve negatif etkiler oluşturmaktadır. Nitekim, bir tarafta yüksek kıymet beyanını ve buna bağlı olarak daha fazla gümrük vb. vergi gelirlerini hedefleyen gümrük idaresi, diğer tarafta ise gümrük kıymetinin yüksek belirlenmesinin, işletmenin stok maliyetlerini arttırması sonucu kurumlar vergisi matrahında aşınmayı sebep olduğu savı ile hareket eden mali idarenin konu ile ilgili işlemleri kendi yetki alanları içerisinde birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirmeleri, iki ayrı amacın uyumlaştırılmasını ve mükelleflerin söz konusu idarelerin konu ile ilgili bireysel tasarrufları arasında kalmasına ve ciddi sorunların doğmasına neden olmuştur.Buraya kadar anlatılanlar ışığında, bu çalışmada eşyanın gümrük kıymeti ekseninde transfer fiyatlandırması ilke ve uygulamalarının gümrük ve mali mevzuat açısından değerlendirilmesi yapılmış, bu bilgiler ışığında idareler arasında var olan ve yukarıda bahsedilen nedenler ile oluşan, kıymet belirlemesine yönelik bakış açısı ve uygulama farklılıklarının giderilmesi ile ilgili çözüm önerileri geliştirilmiştir.Anahtar Sözcükler1. Transfer fiyatlandırması2. Gümrük Kıymeti3. Emsal Bedel Prensibi4. İthalat5. Eşya
Özet (Çeviri)
The process of transfer pricing, both fiscal and administrative impact of the customs administration and under the control of transactions, a tax planning tool for use as required for taxpayers, but also between the fiscal and customs authorities, the customs value for imports of goods that make up the tax base for determining the cost of the birth of opinion differences have caused.Indeed, the basic purpose of the customs value of imported goods subject to international trade within the framework of objective criteria, which is put out properly in terms of fiscal and customs administration, is the price of imported goods, securities with low or high a price to determine the root cause might varied, the price of imported customs items and corporate taxes will create a positive and negative effects on the form.Indeed, a high value on the customs declaration, and consequently more and so on.The customs authorities of tax revenue targets, on the other side of the high determination of the customsvalue of the business to increase inventory costs asa result of wear on the corporate tax base caused by the movements argument that the financial administration of the relevant operations independently of each other within their competence evaluations,and the taxpayers to the alignment of two separate objective concerned authorities on the subject of individual savings has led to serious problemsDescribed to this point, in the light of this study, the axis of the customs value of goods transfer pricing policy and evaluation of applications made in terms of customs and fiscal legislation, in light of the information that exists between authorities and with the above-mentioned reasons, consisting of securities related to determine the solution for the elimination of differences in perspective and practice developed the recommendations.Key Words1. Transfer Pricing2. Customs Valuation3. Principle Value of Equal4. Import5. Goods