Performans değerlendirme sonuçlarına göre ücret sisteminin oluşturulması ve savunma sanayii sektöründe bir uygulama
Establishing the salary system according to performance evaluation results and an application in the defense industry sector
  1. Tez No: 330145
  2. Yazar: ZEYNEP IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz firmalarının piyasada süregelen acımasız rekabet karşısında ayakta durabilmeleri artık sadece firmaların finansal gücüne dayanmamakta, insan kaynağının gücünden de ciddi anlamda etkilenmektedir. Kalifiye çalışan bulmakta güçlük çeken işletmelerin bu çalışanlarını ellerinde tutabilmeleri de bir o kadar güç hale gelmiş durumdadır. Yetiştirerek yatırım yaptığı ve sonrasında ciddi bir iş potansiyeli beklediği çalışanının verimini alamadan rakip firmalara kaptırması ile iş yükü ve nitelikli çalışan kaybı şirketleri zorlamaktadır.Bunlar göz önüne alındığında, hem işe uygun çalışan bulabilmek hem de yetiştirdiği çalışanını rakiplerine kaptırmamak için insan kaynakları bölümleri farklı yollar arayışlarına girmişlerdir. Çalışanlarını eğitimlere ve sosyal olanakları ile destekleyerek ve aynı zamanda onlara iş tatmini sağlayarak elde tutmaya çalışmaktadır. Performans değerlendirmesi yaparak yetkinliklerini ölçtüğü çalışanına, yetkinlikleri ve şirketin çalışandan beklentileri oranında maaş zamları ve iyileştirmeleri yaparak çalışanının şirkete sadakatini sağlamaya çalışmaktadır. Çalışan devir hızı oranının düşük olması, çalışanların şirkete bağlılıkları, çalışan memnuniyetleri ve motivasyonları ile ilgili bilgi vermektedir.Çalışmada da bu konular incelenmiş, performans değerlendirme sistemi ile çalışanlar objektif bir şekilde değerlendirilmiş, yetkinliklerine uygun maaş derecelerine denk gelen ücretler üzerinden iyileştirmeler yapılmış ve sonrasında uygulanan çalışan memnuniyeti anketi sonuçları ile çalışan devir hızı oranı incelendiğinde memnuniyet verici sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of today?s companies to stand against the ongoin cruel competition is now not only depending on the financial power but also being significantly affected by the human resources. For the companies who experiences difficulties to find quallified workforce, it is becoming even harder for keeping hold of those personnel they have. The companies are challanged by the loss of their quallified employees and workload as a result of recruitment of those employees, who they invested for their training and expected serious work potential after that, by the rival companies.When all these are considered, human resources departments are trying to engage different efforts for both not to lose their trained employee to their rivals and recruit employees appropriate for the job. They are trying to hold their employees by supporting them with trainings and social benefits and by providing them job satisfaction. They are working for sustaining the loyalty of the employees, qualification of whom they assessed by applying performance evaluation with salary increases at the rate of their qualification and company?s expectations. Employee circulation rate being low provides information about the employees loyalty to the company, employee satisfaction and motivations.In my study, those subjects are detailed, the employees are evaluated objectively with performance evaluation system, modifications have been made on their salary corresponding to the pay grade according to their qualification, and later on satisfactory outcomes are obtained when results of the employee satisfaction questionaire being applied with employees turnover rates are considered.