Gelişme sürecinde sermaye hareketliliği ve finansal piyasaların bütünleşmesinde yapısal değişme dinamiklerinin analizi: Karşılaştırmalı bir yaklaşım
An analysis of structural change dynamics in capital mobility and financial market integration in development process: A comparative approach
- Tez No: 330184
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1970'li yıllardan bu yana dünya ekonomisinde gözle görülür değişikliklerden birisi de, finansal sermaye hareketlerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına paralel olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasındaki bütünleşme derecesindeki ve sermaye akımlarının miktarındaki artıştır. Giderek yaygınlaşan bir uygulama olan finansal piyasalardaki düzenlemelerin kaldırılmasına paralel olarak uluslararası finansal piyasaların birbiriyle bağlantısı giderek artmıştır. Bu tez çalışmasının ana amacı, politika yapıcılar ve uluslararası yatırımcılar açısından önemli bilgiler sunması nedeniyle seçilmiş OECD üyesi ve diğer ülkeler için sermaye hareketliliği ve finansal piyasaların bütünleşme derecesini incelemektir. Bu amaçla, ilk aşamada 1960-2008 döneminde sermaye hareketliliğinin derecesini incelemek maksadıyla Feldstein-Horioka ve Jansen hata düzeltme modelini güncel zaman serileri ve panel veri yöntemleri ile tahmin edilmiştir. Bireysel zaman verilerine dayalı analizler birçok ülkede ve de bir bütün olarak bütün ülke grubunda yatırım ve tasarrufların eşbütünleşik olmadığını dolayısıyla yüksek bir sermaye akışkanlığına işaret etmektedir. Ayrıca, literatürde yatırım ve tasarruf ilişkisini etkilediği öne sürülen bazı kontrol değişkenleri (dışa açıklık, nüfus bağımlılık oranı, kişi başına gelir, ülke büyüklüğü ve cari denge v.s.) kullanılarak panel eşik regresyon analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada, Reel Faiz Paritesi (RIP)'nden sapmalar finansal piyasaların bütünleşme derecesiyle ilgili bir gösterge olduğundan, uluslararası finansın köşe taşlarından birisi konumunda olan ve Güvencesiz Faiz Paritesi (UIP) ile Satın Alma Gücü Paritesi (PPP)'ni kapsayan Reel Faiz Paritesi (RIP) koşulu 1974:Q1?2008:Q4 döneminde seçilmiş ülkeler için ampirik olarak sınamaya tabi tutulmuştur. Bu amaçla analizlerde, geleneksel birim kök testleriyle yapısal değişime olanak veren birim kök sınamalarının yanı sıra doğrusal olmayan birim kök sınamaları da kullanılmıştır. RIP geçerliliğini yapısal değişime olanak tanıyan doğrusal ve doğrusal olmayan birim kök testleri çerçevesinde ele almak çalışmamızın önemli bir yönünü oluşturacaktır. Analiz sonuçları özellikle doğrusal olmayan birim kök testleri kullanıldığında analize konu ülkelerde yüksek bir piyasa entegrasyonu olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
One of the most striking developments in the world economy since the 1970s has been the increasing degree of financial integration in the both developed and developing economies, as constraint to the movement of financial capital have been gradually relaxed and in many cases fully abolished. With the widespread removal of regulations and closer integration of international financial markets, global movements of capital and financial market integration have become increasingly linked. The main objective of this doctorate thesis is to examine the degree of capital mobility and financial market integration for selected OECD and non OECD countries, because the degree of capital mobility and financial integration has important implications for policy-makers and international investors. This is achieved in two steps. In the first step, Feldstein-Horioka and Jansen error correction model are estimated to examine the degree of capital mobility using recent time series and panel data techniques for the period 1960-2008. The empirical results of individual time series estimation for many of the countries and panel data for all the countries under consideration suggest that saving and investment are not cointegrated, indicating capital mobility. Furthermore, some control variables (e.g. openness, population dependency ratio, GDP per capita, country size, current account balance) that considered to affect saving and investment relation are utilized in panel threshold regression estimation. In the second step, real interest parity (RIP) condition, a cornerstone assessing the financial market integration, is examined for selected countries. The real interest parity (RIP) condition combines two main pillars in international finance: uncovered interest parity (UIP) and ex ante purchasing power parity (PPP). The extent of deviation from RIP is therefore an indicator of the lack of financial market integration. This thesis investigates whether RIP among selected countries hold or not over the period 1974:Q1?2008:Q4. This is done by carrying out a set of unit root tests, which includes both traditional unit root tests with structural breaks and nonlinear unit root tests on the real interest differentials with respect to USA and Germany. The main contribution of this thesis is with respect to the econometric approach we employ. We consider whether or not adjustments towards RIP are nonlinear. The empirical results reveal a high degree of market integration among the countries under consideration especially with nonlinear unit root tests and indicate that there is evidence in favor of RIP.