Kayseri ili vitray sanatı
The art of stained glass province of Kayseri
- Tez No: 330238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Araştırmanın amacı, Kayseri ilinde bulunan otellerde, okullarda, özel mülklerde, iş yerlerinde pastanelerde, sinemalarda ve sanatçıların özel koleksiyonlarında bulunan vitrayların yerinde incelenerek, çeşitlerinin, yapım aşamalarının, kullanıldığı alanların, kullanıldığı tekniklerin, renk ve desen özelliklerinin ortaya konulmasıdır.Araştırmanın içinde veri toplamak amacıyla uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket öğrenciler, vitray sanatçıları ve eğitmenlerden oluşan toplam 50 kişiye uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2011?2012 yılında Kayseri ilinde seçilen vitray yapan atölyeler, yüksek okullar ve üretilen 50 ürün çeşidi oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır.Vitray sanatı ile ilgilenen kişilerin eğitimlerinin çoğunlukla önlisans düzeyinde olduğu, vitray sanatını yüksek öğretim kurumlarından öğrendikleri ve en çok villa-konak alanında uyguladıkları belirlenmiştir. Vitraylarda geometrik desenlerin ön planda olduğu, en çok kullanılan tekniğin boyama tekniği olduğu belirlenmiştir.Meslek liselerinde ve yüksek öğretim kurumlarında verilen eğitimin, vitray sanatını öğrenmekte yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Piyasadaki vitrayların en çok kurumlara ait olan atölyelerde tasarlanıp yapıldığı belirlenmiştir.Araştırma bulgularına dayalı olarak; vitray üreten ve satış yapan atölyelerde karşılaşılan güçlüklerde kalifiye eleman azlığı, buralarda kullanılan araç ve gerecin teknolojinin gerisinde kaldığı, vitray sanatıyla ilgilenen kişilerin iş ve sosyal güvenliklerinin sağlanmaması sebebiyle sanata eskisi gibi rağbet olmadığı ve bu sanatı araştırıp belgelemek isteyen araştırmacıların kaynak bulmada güçlüklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Bu gibi sorunlara sahip özellikle üretim yapan atölyelerin sayısının oldukça azalmakta olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to report, by analyzing the stained (leaded) glass found in hotels, schools, private properties, workshops, cinemas, pastry shops and special collections of artists in Kayseri, to certify their kinds, construction phase, the areas they are used, used techniques, colour and pattern features.In the case of this study in order to collect data, a survey was carried out with the help of some specialists and this survey was applied to a group of 50 people composed of stained glass artists and instructors. The workshops producing stained glass in Kayseri in 2011-2012, high schools (universities / colleges) and 50 products constitute the nature of this study. Frequency and percentage distribution are taken into account while analyzing and interpreting the results of this study.It is identified that most of the people who are interested in the art of stained glass are of undergraduate (associate degree) education and learn it in univercity and apply the most of it in the area of villa-halting place. It is also found out that geometrical designs are at the forefront and the most widely used technique is the technique of stained.The stained glass education that is given in vocational high schools and univercities is not enough to learn the art of stained glass. It is also decided that the stained glasses on the market are mostly designed and produced in workshops belonging to the soot.Considering the findings of the survey we can say that the art of stained glass is not as popular as it used to be because of the fact that stained glass artists face a number of difficulties in their workshops, and the number of qualified staff is inadequate, the equipment used in these workshops are far behind the technology and the labour and social security of people who are interested in the art of stained glass are not ensured. Moreover, it is specified that the researchers who investigate and certificate this art face difficulties getting data for their studies. It is observed that the number of workshops struggling with such problems is decreasing considerably.