Kayseri ili Vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) türleri üzerine ekolojik ve sistematik araştırmalar
Ecological and systematical studies on Vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) species of Kayseri province
  1. Tez No: 85804
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 1997 yılı mayıs-ağutos ayları arasında Kayseri ilinden toplanan 654 Vespidae {Insecta: Hymenoptera) örneğine dayanmaktadır. Çalışma sonunda Vespinae alt familyasına ait 3 tür Vespa orientalis (Linnaeus 1771), Vespula (Paravespula) germanica, (Fabricius, 1793), Dolichovespula (Metavespula) sylvestris, (Scopoli, 1763); Polistinae alt familyasına ait 3 tür Polistes (Leptopolistes) gallicus, (Linnaeus, 1767) Polistes (s.str.) nimpha, (Christ, 1791), Polistes (s.str.) dominulus dominulus (Christ, 1791) tespit edilmiştir. Polistes gallicus, Polistes (s.str.) nimpha, Polistes (s.str.) dominulus dominulus bölge için yeni kayıttır. Çalışmada saptanan türlerin teşhis anahtarları düzenlenmiş ve morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Taksonlann sistematik açıdan önemli vücut yapılarının şekilleri çizilmiş, dikey ve yatay dağılışları ile ekoloji ve fenolojileri verilmiştir. Ayrıca Türkiye ve Dünyadaki yayılışları belirtilmiş sonuçlar sistematik ve faunistik açıdan değerlendirilmiştir. Bilim Kodu :401. 04.04. Anahtar Kelimeler -.Hymenoptera, Vesppidea, Vespidae, Sistematik, Faunistik, Türkiye, Kayseri Sayfa Adedi :69 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Ayla TÜZÜN
Özet (Çeviri)
This study is based on 654 Vespidae (Insecta.Hymenoptera) samples which are collected from Kayseri province between May and August in 1997. At the end of the study, 3 species belonging to the subfamily Vespinae: Vespa orientalis (Linnaeus 1771), Vespula (Paravespula) germanica, (Fabricius, 1793) Dolichovespula (Metavespula) sylvestris, (Scopoli, 1763); 3 species belonging to the subfamily Polistinae: Polistes (Leptopolistes) gallicus (Linnaeus, 1767), Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes (s.str.) dominulus dominulus (Christ, 1791) were found. From these species Polistes (Leptopolistes) gallicus (Linnaeus, 1767), Polistes (s.str.) nimpha, (Christ, 1791), Polistes (s.str.) dominulus dominulus (Christ, 1791) are new records for the studyarea region. Identification keys for the species were prepared and some morphological charactars were described in detail. Systematically important body structures of taxa were drawn. Vertical and horizontal distributions of species as well as ecology and phenologiesIll were given. Moreover, their distribitions in Turkey and in the world were also given. The results were discussed from the systematic and faunistic standpoint. Science code :40 1.04.04. Key Words -.Hymenoptera, Vespoidea, Vespidae, Systematics, Faunistic, Turkey, Kayseri. Page number :69 Adviser :Assosiated Prof. Dr. Ayla TÜZÜN