İlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile stres, psikolojik dayanıklılık ve akademik iyimserlik arasındaki ilişki
The relationships of primary school teachers' burnout levels to perceived stress, psychological hardiness and academic optimism
- Tez No: 330260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile stres, psikolojik dayanıklılık ve akademik iyimserlik algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir.Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanının örneklemi, Ankara ili merkez ilçelerinden seçilen 20 ilköğretim okulunda görevli 406 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmada ilköğretim öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik algı düzeylerini belirlemek için Pines ve Aranson (1988) tarafından geliştirilmiş Tükenmişlik Ölçeği, algılanan stres düzeylerini belirlemek amacıyla Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilmiş Algılanan Stres Ölçeği, psikolojik dayanıklılığa ilişkin algı düzeylerini belirlemek amacıyla Maddi ve Khoshaba (2001) tarafından geliştirilmiş Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği III-R ve akademik iyimserlik algı düzeylerini belirlemek için Beard, Hoy ve Hoy (2009) tarafından geliştirilmiş Bireysel Akademik İyimserlik Ölçeği olmak üzere dört farklı ölçek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationships between the burnout levels of primary school teachers and perceived stress, psychological hardiness and academic optimism.This is a descriptive study in which relational survey model was used. A total of 406 teachers, employed in 20 primary schools in central districts of Ankara, participated in the study. The data used in the analyses were collected via four scales entitled The Burnout Measure by Pines and Aronson (1988), The Perceived Stress Scale by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983), ?Personal Views Survey III-R? by Maddi and Khoshaba (2001), Academic Optimism of Individual Teacher Measure by Beard, Hoy and Hoy (2009).