Batıl inançların Çin toplum yaşamına etkisi
Effects of superstitions in China social life
- Tez No: 330280
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Batıl inancın genel olarak kabul gören bir tanımı olmamasına ve araştırmacıların bu konuda genel bir ifadesi olmamasına rağmen, bu çalışmada batıl inanç, geçmişten günümüze nesiller tarafından bizlere anlatılan inanç ve alışkanlıklar olarak ele alınmıştır. Batıl inanç denmesinin nedeni, modern dünyamızda mantıklı veya bilimsel açıklaması olmaması ve herhangi bir bilimsel temele dayanmıyor olmasıdır. Bu durum, tüm batıl inançların mantıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Hatta çoğu, sebepleri göz ardı etmenin sonucu veya sadece davranışlarımıza duygu yüklemek olsa bile, gerçek sebeplere dayanmaktadır. Batıl inançlar nesilden nesile aktarılarak, toplumların yapıtaşlannı ve yaşam biçimlerini oluşturmada büyük rol oynamışlardır. Cinsiyet ayrımı, yaş sınıflandırması, eğitim durumu gözetmeksizin toplumun her kesiminde bireylerin yaşamını, bulunduğu coğrafyanın sosyal yapısı çerçevesinde etkide bulunmuş ve şekillendirmiştir. Çin toplumunda batıl inançların etkisini ele aldığımızda sosyal yaşamın yadsınamaz bir parçası olduğu açıkça görülmektedir. Bunun en temel nedenleri arasında da Çin toplumunun gelenekçi yapısı ön plana çıkmaktadır. Bu yapı tarihsel süreçte etkinliğini yitirmeden devam etmiştir. Bu tez çalışmasında; Çin kültüründe, batıl inançlar ve bu inançların toplum yaşantısı üzerindeki etkilerinin tespiti ve sosyal yaşamın parçası haline nasıl geldiğim ve etkisini nasıl korumaya devam ettiğini örneklerle ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda, batıl inançlar doğum, ölüm, evlilik,renkler, sayılar ve günlük yaşama etkisi örneklerle incelenmiştir. Çin kültürü ve Anadolu kültüründeki batıl inançlar karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Şamanizm kültüründeki batıl inançlarla benzer yönlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Altough there is not any general acceptable explanation and general explanation of researchers, supersititons have been told us from past to present as beliefs and habits by generations in this study. The reason it is called superstitions that is is not nased on a scientific foundation and there is no any logical and scientific explanation in modern world. But this situation is not the meaning that all teh superstitions are illogical. As a matter of fact most of them, even if the result of ignoring or just attributing a meaning to our behaviours, based on real reasons. Superstitions played a big role in constructing society basics and lifestyles by transferring from generation to generation. They affected and gave shape without any discriminating any gender gap, age classification, education; peaople's life in all parts of society, social structureof where it is located. In Chinese society, when we consider the effects of supersititons, it's clear to see that they are undeniable parts of social life. One of the main reasons of this is rthe traditional structure of Chinese society's standing out. This structure has continued without the effectiveness of the historical process. It is targeted that uncover with examples, in Chinese culture, superstitions and their determination of the effects on public life and how they became a part of social life and how to continue to protect their effects. In this context, superstitious beliefs, birth, death, marriage, colors, numbers, and examples of the effect of daily life were examined. Studied in comparison with Chinese culture and superstition in Anatolian culture. Mentioned similar aspects of the culture of Shamanism superstitions.