Tıp doktorlarının depresyon düzeyleri ile kişilik özellikleri ve çalışma koşulları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The research about the relationship between depression levels of medical doctors and their personality traits and working conditions
- Tez No: 330298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ERSOY KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık hizmetinde teknolojik ve bilimsel gelişmelerin yanı sıra insan faktörünün önemi göz önünde bulundurularak planlanan bu çalışmada; hekimlerin depresyon düzeyleri ile kişilik özellikleri ve çalışma koşulları arasındaki ilişki araştırılmıştır.Araştırmaya katılan 128 hekimin % 49,3'si erkek, % 50,7'si kadındır. Katılımcıların statü açısından dağılımı % 48,5'ü pratisyen, % 51,5'i uzman hekim şeklindedir.Sonuçlar: Sosyometrik soru grubunda yer alan özel yaşam ve çalışma koşulları ile depresyon ilişkisi açısından bakıldığında; kadın olmanın depresyon için risk faktörü olduğu, evli hekimlerin depresyon oranlarının daha düşük olduğu tespit edilmiştir.Tıp fakültesi öncesi yaşam olaylarından 17 yaş öncesi ebeveyn kaybı depresyon ile ilişkili bulunmuştur.Depresyon ile anlamlı ilişki içinde olan diğer faktörler ise; nöbet tutma ve alkol kullanım sıklığı, meslektaşlar ve diğer sağlık çalışanları ile ilişkilidir.Kişilik özellikleri ile depresyon arasındaki ilişki incelendiğinde; uzlaşabilirlik ve dışadönüklük düzeyleri arttıkça depresyon düzeyinin düştüğü; duygusal denge puanı arttıkça (nevrotiklik eğilimi) depresyon düzeyinin yükseldiği tespit edilmiştir.Sosyometrik soru grubu ile araştırılan özel yaşam ve çalışma koşullarının kişilik özellikleri açısından bakıldığında nevrotik eğilimi olan hekimlerin öğle tatillerinin süresini daha az algıladıkları, daha önce psikiyatrist ya da psikologdan yardım alma ve psikolojik sorunlar için ilaç kullanma öyküsünün daha sık olduğu; ayrıca bu gruptaki hekimlerin iş yaşamının aile yaşamına etkilediğini daha fazla beyan ettikleri tespit edilmiştir.Kişiliğin uzlaşabilirlik boyutu açısından bakıldığında uzlaşabilirliği yüksek olan hekimlerin alkol kullanım sıklığının daha az olduğu; iş ile ilgili insiyatif alma, iş yaşamının aile yaşamı üzerine etkisini ve iş arkadaşları ile ilişkilerini daha olumlu değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Pratisyen hekimlerin uzman hekimlere göre uzlaşabilirlik düzeyinin yüksek oluşu çalışmamızın diğer bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
In this study which was planned by taking into account technological and scientific developments as well as the importance of human factors in medical service, it was made a research about the relationship between depression levels of medical doctors and their personality traits and working conditions.49,3 % of 128 participants who took part in this research is male and 50,7 % is female. When looking at the distribution of participants? status; 48,5 % of them is primary care physician and 51,5 % is specialist physician.The results; considering the relationship between private life and working conditions with depression in sociometric question group; it was determined that being a woman is a risk factor for depression and depression levels of married doctors are lower than those of singles.Among life events before medical faculty, bereavement of parents under 17 ages was correlated with depression.Other factors associated with depression are colleagues, health care personnel, vigil and frequent using alcohol.When analyzed the relation between personality traits and depression, it was determined that depression level decreases when ability to make compromise and extroversion levels increase and depression level increases when emotional balance point (neuroticism tendency) increases.Considering personality traits, private life and working conditions searched with sociometric question group, it was determined that doctors with neurotic tendency perceive lunch break as insufficient, they are more likely to use psychological medicines and also they stated that their professional life negatively affects their family life.It was determined that the doctors who have the ability to make compromise use less alcohol, they take more initiatives, they regard the effect of professional life on their family life as positive and they think positively about their relationship with their associates. The study also verify that the level of ability to compromise of primary care physicians are higher than those of specialist ones.