Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası hasta bakımına ilişkin bilgi ve uygulama düzeyleri
  1. Tez No: 33030
  2. Yazar: GÜLENDAM KİLİNÇ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma ; cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası hasta bakımına ilişkin uygulama ve bilgi düzeylerinin ve hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası hasta bakımlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan 54 hemşire üzerinde yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak hazırlanan anket formu, araştırmacının kendisi tarafından hemşirelerle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Verilerin analizinde ; yüzdelik hesaplan, Kruskall Wallis, Mann Witney U, Fisher testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hemşirelerin çoğunluğunun 23-27 yaş grubunda, Sağlık Meslek Lisesi mezunu olduğu, çalışma sürelerinin 4 yıl ve üzerinde olduğu, hemşirelerin yansının cerrahi servisinde çalışma sürelerinin 5 yıl ve üzerinde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin çoğunluğunun, çalıştıkları servisi sevmeleri ve doyumlu olmaları, cerrahi servisini ayrıcalıklı servis olarak değerlendirmeleri ve cerrahi bilimlerini sevmelerinden dolayı başka bir serviste çalışmak istemediklerini belirttikleri saptanmıştır.. Hemşirelerin çoğunluğunun cerrahi hemşireliği ile ilgili yayın izlemedikleri, ameliyat öncesi ve sonrası hasta bakımına ilişkin bilgilerini yeterli değerlendirdikleri belirlenmiştir Hemşirelerin, servislerinde yatan hastalarla ilgili yeterli bilgi toplamadıkları ve ameliyat olacak hastanın ameliyatım riske sokacak bireysel faktörlerle ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin ameliyat öncesinde hastaya öğretilmesi gereken egzersizler ve bunların amaçlarını bilme düzeylerinin çok düşük olduğu ve ameliyat öncesi akşamı ile ameliyat sabahı hastaya yapılması gereken hazırlıklardan fiziksel ve duygusal hazırlıktaki bilgilerininin çok yetersiz düzeyde olduğu saptanmıştır.Hemşirelerin ameliyat sonrasında hastada gelişebilecek komplikasyonlar ve bunların gelişmemesi için yapılması gereken hemşirelik uygulamaları ve yaklaşımlarının neler olduğu hakkındaki bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin tümünün hastalara taburculuk eğitimini verdiklerini ifade ettikleri ancak verilen bilgilerin içeriğinin beklenenin altında olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası dönemdeki hasta balonuna ilişkin bilgi ve uygulama düzeylerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Sağlık Meslek Lisesi mezunu hemşirelerle, Yüksek Okul mezunu hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası bilgi, uygulama puan ortalamaları arasındaki farkın önemsiz olduğu saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research is planned definitely to determine the knowledge and application levels related with preoperative and postoperative patient caring of the nurses vvorking in surgery elinics, and to determine the factors that affect the preoperative and postoperative patient caring of the nurses. The research has been performed on 54 nurses working in the Health Services Research and Application Hospital of Cumhuriyet University. The questionnaire form used to collect information is applied by interviewing with nurses by the researcher herself. in analysis of data, the percentage calculations, Kruskall Wallis, Mann Wimey U. and Fischer tests are used. As a result of evaluation of data, it is determined that the most of the nurses are at the age group of 23-27, have been graduated from university, have been working for 4 year ör more and the half of the nurses have been working for 5 year ör more in surgery services. it is also determined that the most of the nurses like the services they vvork, prefer the surgery clinics to the other clinics and due to enjoying the sciences of the surgery they don't want to work in other services. it is determined that they don't look for the periodicals related vvith surgery nursing because they find their knowledge of preoperative and postoperative patient caring adequate. it is determined that the nurses don't coEect enough information related vvith the patients in their services and they don't have enough knowledge related vvith personal factors that can affect the health of patients. it is seen that the nurses don't have enough knovvledge about the exercises that must be gjven to the patients before operation and the physical and emotional preoperative and postoperative patients preparation. it is determined that the nurses don't have enough knovvledge about the postoperative complications of patients and preventing the patients from these complications by using nursing apphcations. The nurses give the education of discharging to the patients but the gjven information is not adequate.