Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları
  1. Tez No: 869834
  2. Yazar: MASOUMEH ASADZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SEYHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Cerrahi hemşireliği ameliyat öncesi, sırası ve sonrası dönemde hastanın hemşirelik bakımını planlayan, uygulayan ve değerlendiren sağlık profesyonelidir. Cerrahi hemşireleri cerrahi sürecin tüm aşamasında hastayla etkileşim halindedir. Hemşirelerin davranış ve tutumlarının, hemşire –hasta etkileşimi üzerinde güçlü etkileri olduğu belirtilmektedir. Literatürde, sağlıklı /hasta birey ile kurulan kişilerarası ilişkinin hastalar üzerinde iyileşmeye yönelik motivasyonu, hastalık ve tedaviye uyumu, hasta memnuniyetini arttırdığı bildirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 176 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri hemşire bilgi formu ve Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği aracılığı ile toplandı. Veriler SPSS 26.0 istatistik programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Surgical nursing is a health professional who plans, implements and evaluates the nursing care of the patient before, during and after surgery. Surgical nurses interact with the patient at all stages of the surgical process. It is stated that nurses' behaviors and attitudes have strong effects on nurse-patient interaction. In the literature, it is reported that the interpersonal relationship established with healthy/patient individuals increases patient motivation for recovery, compliance with the disease and treatment, and patient satisfaction. The aim of this study was to examine the attitudes and behaviors of nurses working in surgical clinics towards care-oriented,nurse-patient,tinteraction. A total of 176 nurses working in the surgical clinics of a university hospital constituted the sample of the study. The data were collected using the nurse information form and Caring Nurse- Patient Interaction Scale. The data were evaluated with SPSS 26.0 statistical program.