Acemhöyük'te Asur ticaret kolonileri çağı metal eşya üretimi
Production of metal goods in Acemhöyük during old Assyrian colony period
  1. Tez No: 330305
  2. Yazar: F. GÜLDEN ÖZKALALI EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Nabit bakırın ilk keşfedildiği dönemden itibaren, Anadolu'da metal işçiliği sürekli ilerleme kaydetmiştir. Eski Tunç Çağı'nın sonlarından itibaren metal üretiminde teknoloji gelişmiş ve çeşitlilik artmıştır. Bu dönemin sonunda ise Anadolu ile Kuzey Mezopotamya arasında sistemli bir ticaret ağı kurulmuştur. Bu ticaret ağının temelinde Anadolu'dan alınan altın ve gümüş, Anadolu'ya satılan kalay ve kumaş vardır. Kültepe ve Acemhöyük bu dönemin kültürünü anlatan öncü yerleşimlerin başında gelmektedir.1962 yılından bu yana sistemli kazılar yapılan Acemhöyük, Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda yerel bir krallığın merkezidir. Konum itibariyle Bolkar sıradağlarında bulunan zengin metal yataklarına yakın olan kent, buluntuları ile metal işçiliğinde gelişmiş bir teknolojiye ulaştığını ve metal ticaretinde söz sahibi bir istasyon olduğunu kanıtlamıştır.50 yıldır süre gelen kazılarda, çok sayıda metal alet, silah, külçe ve süs eşyaları yanında, bunların üretiminde kullanılan üfleç, pota, körük ve kalıplar ele geçmiştir. Bu çalışma kapsamında değerlendirilen söz konusu bulgular, Acemhöyük sakinlerinin metali cevherinden ayrıştırma işinden başlamak üzere, istenilen eşyayı üretip satmaya kadar olan her türlü metalurjik faaliyette gelişmiş bir seviyeye ulaştıklarını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
From the first discovery and working of copper, metallurgy has constantly evolved and developed in Anatolia. By the end of the Early Bronze Age, developed technologies as well as a variety of products characterise metal working in Anatolia. During the same period, a complex trade network was established between Anatolia and northern Mesopotamia. The main components of this trade network were gold and silver sent from Anatolia in return for tin and cloth. Kültepe and Acemhöyük are two of the most important settlements yielding information about the cultural aspects of this period.Systematic excavations which have been carried out since 1962 at Acemhöyük have revealed that this settlement was the center of a local kingdom during the Assyrian Trade Colonies Period. Acemhöyük is situated close to the rich metal sources of the Bolkardağ mountain range. Metal finds at this settlement reflect an advanced metallurgical level, clearly proving the significance of Acemhöyük as an important station in metal trade.Through the course of the 50 years of excavation, large number of metal tools, weapons, ingots, and jewellery have been found along with crucibles, bellows and moulds which were used in the production of such finds. Archaeological finds evaluated within the course of this study have shown that the inhabitants of Acemhöyük reached an advanced level in all kinds of metallurgical activity starting from the extraction of copper from its ore to the production of artefacts and their distribution as trade goods.