Türkiye'nin elektrik piyasasındaki rekabet ortamının analizi: Bir rekabet aracı olarak serbest tüketici örneği
Analysis of competitive environment of the Turkish electricity market: Example of eligible consumer as a competitive tool
- Tez No: 330304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye de elektrik piyasasını özel sektöre ve rekabete açma ihtiyacı hissetmiştir. 1980'li yıllarda çeşitli finansman modelleri kullanılarak özel sektörün katılımı hedeflenmiş ise de bu modellerin özellikleri ve uygulamaları tarihi süreçle birlikte ele alındığında çok da başarılı olunamamıştır. 2001 yılında yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu ile sektörde yeni bir açılım yapılmış ve 2004 yılında yayınlanan Elektrik Enerjisi Sektörü Reformu ve Özelleştirme Strateji Belgesi ile yeniden yapılanma süreci ivme kazanmıştır. Bu bağlamda elektrik sektörünün yeniden yapılanmasında ön plana çıkan kamu iktisadi teşekkülleri ve özelleştirme faaliyetleri geniş bir yelpazede incelenirken, sektöre olan etkileri doğrultusunda devam eden sürece katkı sağlamak açısından bir takım eleştiriler ve öneriler ortaya konmuştur. Elektrik piyasasını etkileyen diğer bir unsur olarak AB direktifleri ve piyasa ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Piyasasının tüm yapısı ve işleyişi detaylı bir şekilde analiz edilerek; kamu, özel sektör ve nihai tüketici açısından yansımalarının tespiti ile tüm getiri ve götürüleri açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak serbest tüketicilik mevzuatı, işleyişi ve piyasa uygulaması ile birlikte konuya ilişkin somut bir örnekleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Similar to many other countries in the world, Turkey has also felt a need to open its electricity market to the private sector and to competition. Although, participation of the private sector in the electricity market through the implementation of various financial models was targeted in 1980s, the attempt had failed due to the characteristics and implementation methods of those models and to the historical process itself. By adoption of the Electricity Market Law in 2001, a new expansion was reached in the sector and the reorganization process was expedited as the result of publishing the Privatization Strategy Paper and Energy Sector Reform in 2004. In this context, the prominent state-controlled entities involved in the reorganization process and their privatization activities are studied extensively and a number of criticisms and recommendations in terms of their impact on the sector are elaborated in order to make a contribution to the ongoing process. As another element affecting the market, the EU directives and the market relations are also considered in the thesis. All the pros and cons are attempted to be thoroughly enlightened by means of a detailed analysis of the electricity market structure and its functioning emerged in the result of all the above mentioned developments and which is the major topic of the thesis, and by means of its reflections on the public and private sectors as well as on the final consumer. As a conclusion, in conjunction with legislation, operation and implementing of eligible consumerism in respect of subject a concrete sampling was made.