Anayasa Hukuku açısından Ekonomik ve Sosyal Konsey
Economic and Social Council in terms of the Constitutional Law
  1. Tez No: 330321
  2. Yazar: ÜNSAL OSMAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Çalışan ve işveren örgütleri ile Devlet arasında ekonomik ve sosyal konulardaki her türlü danışma, müzakere ve bilgi alışverişine sosyal diyalog denilmektedir. Sosyal diyaloğun temel amacı ekonomik ve sosyal sorunların uzlaşı içerisinde çözülmesidir. Ekonomik ve Sosyal Konseyler işçi ve işveren sendikalarıyla birlikte diğer organize çıkar gruplarının Devlete istişari görüş verdikleri resmî bir sosyal diyalog aracıdır.Bu çalışmanın amacı Ekonomik ve Sosyal Konseyi anayasa hukuku açısından değerlendirmektir. Bu bağlamda Ekonomik ve Sosyal Konsey uygulaması sonucunda Devlet ve demokrasi kavramlarında ortaya çıkan farklılıklar ile etkin ve adil bir Ekonomik ve Sosyal Konsey uygulaması için varlığı gerekli anayasal güvenceler incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Ekonomik ve Sosyal Konsey ile sosyal diyaloğun tanımı, ortaya çıkış dinamikleri, çeşitli ülke uygulamaları incelenmiş, korporatif devlet, liberal, temsili ve katılımcı demokrasi modelleri açısından değerlendirme yapılmış, sendika ve dernek hakkı bu konudaki uluslararası anlaşma ve belgeler paralelinde ortaya konulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde sosyal diyalog ve Ekonomik ve Sosyal Konseyin Türkiye uygulamasının anayasa hukuku açısından değerlendirilmesine yoğunlaşılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'deki geçmiş deneyimler, katılımcı demokrasi ile dernek ve sendika hakkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All kinds of consultation, negotiation and exchange of information related to economic and social issues among employees' and employers? organizations and States is referred to as social dialogue. The main objective of social dialogue is to solve economic and social problems in agreement. Economic and Social Councils are the official social dialogue means by which the employees' and employers' syndicates and other organized interest groups express their consultative opinion to the State.The purpose of this study is to evaluate Economic and Social Council in terms of the constitutional law. In this context, constitutional assurances which are essential for a fair and effective implementation of Economic and Social Council and the differences occurring on the concepts of state and democracy as a result of Economic and Social Council implementation, are analyzed.In the first chapter of the dissertation, definition, dynamics of occurrence and implementation in various countries of social dialogue and Economic of Social Council are examined. These subjects were evaluated in terms of corporate state, liberal, representative and participatory democracy models. Additionally right to association and right to syndication were handled in parallel to international conventions and documents.In the second chapter of the dissertation, implementation of social dialogue and Economic and Social Council in Turkey is analyzed in terms of the constitutional law. In this context, previous experiences, participatory democracy, right to association and right to syndication in Turkey were examined.