Evelyn Waugh'nun 'Decline and Fall' ve Kingsley Amis'in 'Lucky Jim' adlı romanlarında yabancılaşma üzerinden toplum eleştirisi
Social criticism through alienation in Evelyn Waugh's 'Decline and Fall' and Kingsley Amis's 'Lucky Jim'
  1. Tez No: 330326
  2. Yazar: NUSRET ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Evelyn Waugh'nun Decline and Fall ve Kingsley Amis'in Lucky Jim Adlı Romanlarında Yabancılaşma Üzerinden Toplum Eleştiri adlı bu çalışmanın amacı adı geçen romanlardaki toplum eleştirilerini karakterlerin yabancılaşması üzerinden incelemektir. Çalışmanın her iki bölümünde de yabancılaşma süreci içindeki karakterler, sahip oldukları kişilik ve davranış özelliklerine göre çevrelerine yabancılaşan ve insani niteliklere yabancı karakterler olarak ikiye ayrılmıştır.Birinci bölümde, Evelyn Waugh'nun, ilk romanı Decline and Fall'da toplumsal bozukluklara yönelik getirdiği eleştirilerini aktarırken yabancılaşma sürecindeki karakterleri nasıl ve ne amaçla kullandığı ele alınmıştır. Çevresine yabancılaşan karakterlerin geçmişte sahip oldukları insani ve uygar değerlerden kopamadıkları için bu değerlerin yok edildiği topluma yabancılaştıkları açıklanmıştır. İnsani niteliklere yabancı karakterlerin, değişen toplum yapısının bir parçası olarak insani kimliklerini yitirip canavarlaştıkları gösterilmiştir. İkinci bölümde Kingsley Amis'in Lucky Jim adlı romanında, birinci bölüm ile paralel şekilde, karakterler çevrelerine yabancılaşan ve insani özelliklerden yoksun karakterler olarak ayrılmıştır. Yazarın, insani değerlere sahip olan ana karakteri uyuşamadığı bir toplum yapısının içine bırakarak onu çevresine yabancılaşması üzerinden toplumsal bozukluklara ışık tuttuğu gösterilmiştir. Yazarın, etik-ahlaki değerlerin, toplumun geneli tarafından unutulmasını ve kaybolmasını, insani niteliklere yabancı karakterler üzerinden yansıtmayı amaçladığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation, entitled ?Social Criticism Through Alienation in Evelyn Waugh's Decline and Fall and Kingsley Amis's Lucky Jim is to investigate the social criticism through the concept of alienation in the two aforementioned novels. In both parts of the dissertation, according to their personal and behavioral characteristics, the characters that are in the process of alienation are divided into two groups as the characters alienated from society and the characters alienated from humane values.In the first part, it is explicated how and why Evelyn Waugh, in his first novel Decline and Fall, makes use of the characters in the process of alienation while mirroring the social follies and shortcomings of his time. It is explained that the characters who can?t give up their moral and ethical values are alienated from society, remaining as strangers in the society. It is seen that the characters alienated to humane values lose their humane identities, becoming a part of the corrupted and dehumanized society. In the second part, the characters in Kingsley Amis? Lucky Jim, parallelling the first part, are divided to the characters alienated from society and the characters alienated to humane values. It is indicated that, by a protagonist with humane values in a society which he is unfit to, Amis mirrors to the social corruption through the alienation of the protagonist. It is investigated that the author aims to criticize the society?s forsaking moral and ethical values through the characters alienated to humane values.