W.V. Quine'ın ontolojik bağlanma kuramı ve epistemolojik içerimleri
The notion of ontological commitment in W.V. Quine and its epistemological contents
  1. Tez No: 330379
  2. Yazar: TUĞBA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Quine'ın Ontolojik Bağlanma Kuramını, bu kuramın oluşmasında büyük rolü olan Analitik Felsefe geleneğine bağıntısı içinde ele almak ve aynı şekilde Ontolojik Bağlanma Kuramının epistemolojik içerimlerini Analitik Felsefe'nin iddialarıyla benzerliği ve karşıtlığı göz önünde bulundurularak sunmayı amaçlamaktadır. Böylece, Analitik Felsefe'nin temel savlarına karşı Quine'ın vermiş olduğu cevaplarla, bilhassa dile ve bilimselliğe ilişkin anlayışındaki özsel farklılıkla, bu gelenekten ne denli ayrıldığı ve kendi özgün felsefesini oluşturduğu da serimlenmeye çalışılmıştır.Kant'tan Quine'a dek olan sürece derinlemesine bakıldığında şu görülür: varlıkların neliğini değil nasıl bilineceğini sorgulayan ontolojisiz bir epistemolojinin hakim olduğu Kant döneminden, ontolojiyi dilsel düzleme çeken, felsefe sorunlarının özünde dil kaynaklı sorunlar olduğu vurgusu yapan ve dil ile dünya arasında izdüşümsel bir bağıntı kurmaya çalışan Analitik Felsefe dönemine geçiş olmuş; Quine felsefesiyle de, ontoloji ve epistemoloji arasındaki bağıntıda dilin işlevi ve ne ölçüde varlığa olan bağıntının ifadesi olduğu bir neticeye bağlanmıştır. Quine, Analitik Felsefe geleneğine, dile ilişkin kabullerinin, dolayısıyla da dil-dünya ve anlamsallık arasında kurdukları ilişkinin büyük ölçüde yanlış olduğunu göstermiştir. Quine'a göre dil, Analitik Felsefe dönemi filozoflarının iddia ettiği gibi felsefeye bilimsel nitelik kazandırmaya yardımcı olabilecek bir araç değil, tam da felsefeyle bilim arasındaki farkı ortadan kaldıran ve ikisi için de özsel olan bir yapıdır. Dilin varlığa olan bağıntısı ve ona ilişkin anlamı, kendisine bağlılık gösterilecek teoriyle koşullanacaktır. Dolayısıyla Analitik Felsefe geleneği içinde yer alan filozoflarla Quine'ı aynı konular etrafında ele almayı olanaklı kılan, ontoloji, epistemoloji ve dil arasında kurmaya çalıştıkları bağıntılar iken, onları birbirinden kesin çizgilerle ayıran ve aynı gelenekten olmadıklarını ortaya çıkaran da içerik bakımından bu tartışmalara getirdikleri yorumların farklılığıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims at dealing with Quine?s notion of Ontological Commitment in relation to the Analytic Philosophy tradition which has a vital role in construction of Quine?s philosophy. Thus, it is intended to bring to light how Quine differed from this tradition with his responses to the basic arguments of the Analytic Philosophy, especially with the fundamental differences in his understanding of `language? and of `being scientific?; and how he constructed his authentic philosophy.When deeply examining the period from Kant to Quine, one can see that a transition has been made from the period that Kant?s epistemology without ontology has dominated, through the period of Analytic Philosophy that ontology has been questioned on the linguistic basis, philosophical problems were emphasized to be the problems originated from the language, and a kind of projective relation between the world and language was tried to be established; finally, with the philosophy of Quine, function of language within the relation between ontology and epistemology and to what extent the language is the expression of the external world were concluded. Quine has claimed that philosophers of Analytic Philosophy tradition were mostly wrong in terms of their perceptions of language, and thus, of the relation among language-world and meaning. Language, according to Quine, is not an instrument which can help philosophy with gaining a scientific qualification as the philosophers of Analytic Philosophy tradition asserted, but rather it is the fundamental structure that recognizes no boundaries between philosophy and science and is essential for both. Relation of language to the existences and its meaning of them are conditioned with the theory that will be committed. Therefore, while the relation among ontology, epistemology and language can make it possible to discuss the philosophers of Analytic Philosophy and Quine within the same framework, their very interpretations of these subjects sharply separate them from each other and prove that they do not belong to the same tradition.