Resmî eğitim süreçlerinde gelenek aktarımı ve kadın: Ankara ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü örneği
Transmission of tradition and women in formal education process: Ankara and Trabzon Olgunlaşma Institute
- Tez No: 330377
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Kadının gelenek aktarımındaki rolünü sorgulamayı amaçlayan bu tez çalışması, el sanatları geleneği aktarımında önemli kurumlardan biri olan Olgunlaşma Enstitülerinden Ankara ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüsünde gerçekleştirilen alan çalışmasına dayanmaktadır. Resmî eğitim süreçlerinin içinde yer alan Olgunlaşma Enstitülerinde çalışan kadınların geleneği nasıl tanımladıkları, kendilerine biçilen gelenek aktarma misyonuna nasıl baktıkları, geleneği nasıl dönüştürdükleri, yeniden icat ettikleri, el sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmada karşılaştıkları sorunlar, teknoloji el sanatı, millî kimlik-el sanatı ilişkisi, kadınlık bilgisini nasıl bir iktidar aracı olarak kullandıkları gibi konular çalışmanın tartışma alanlarıdır. Kadınların geleneği yorumlayışlarını konu edinen bu tez, resmî eğitim/Olgunlaşma Enstitüsü ve gelenek/el sanatları eşleştirmeleri üzerinde yükselmektedir. Geleneği kırsal alanla ilişkilendiren literatürün aksine bu çalışmayla birlikte geleneğin, kadın ve el sanatının, kamusal bir alanda resmî eğitim süreçlerinde yansımalarına şahit olunmuştur. Geleneğin kadınlar için sadece geçmişle kurulan bağ anlamına gelmediği, bugünü anlamada ve bugünün dünyasında bir yer edinmede de belirleyici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to questioning women's role in transmission of tradition based on fieldwork conducted in Ankara and Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü which are very important institutions on handcraft tradition. This thesis intends to clarify several issues such as how women describe tradition, how they evaluate their tradition transmission role, how they transform tradition, how they invent traditions, how they use women's knowledge as a power instrument, transmission problems of handcraft knowledge to the next generations, relations between technology and handcraft, national identity and handcraft. This thesis which seeks how women interpret tradition relies on matchings of formal education/Olgunlaşma Institute and tradition/handcraft. On the contrary literature relates tradition with rural, with this study, it has witnessed that tradition finds new ways and strategies to live and survive its existence in pulic space and modern institutions. It has also been observed that tradition is not only connection with past, but also a determiner to understand today and place in today's world.