Farabi ve İbn Sina'da metafizik terimi ve mahiyeti
The term and nature of metaphysics in Farabi and Ibn Sina
  1. Tez No: 330472
  2. Yazar: MELİSA BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Farabi ve İbn Sina'da Metafizik Terimi ve Mahiyeti- ismini taşıyan bu eserimizde, Klasik İslam Felsefesinin, iki büyük filozofları olan Farabi ve İbn Sina'nın metafizik terimi algılarını, buna mukabil, antik felsefe döneminden günümüze kadar gelen metafiziğin tarihi sürecini incelemeye çalıştık.Metafizik teriminin detaylıca incelendiği bu çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Çalışmamızın giriş kısmında, tezin konusu, tezin bölümleri hakkında kısa bilgi ve tezin amacı açıklanmıştır.Birinci bölümde metafizik teriminin tarihi gelişimi ve özellikleri ve batı felsefesinde metafizik teriminin algılanışını ele alınmıştır. Bu şekilde, metafiziğin Klasik İslam Felsefesi'ne intikalinde ne durumda olduğunu görebilmemiz amaçlanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ilk olarak, İslam düşüncesinde metafizik teriminin doğuşuna, isimlendirilmesine, ayrıca İslam metafiziğinin özelliklerine, daha sonra ise İslam felsefesinin kurucusu sayılan Kindi'nin metafizik terim algısına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Farabi'nin metafizik teriminden ne anladığına onu nasıl ifade ettiğine ve Aristoteles ile arasındaki farklara değinilmiştir. Daha sonra, aynı çizgiden giderek İbn Sina'nın metafizik teriminden ne anladığı, onu nasıl ifade ettiği ve Aristoteles ile aralarındaki farklılıklar incelenmiştir. Bu bölümün sonucunda, Farabi ile İbn Sina arasındaki farklılıklara, bazı Klasik İslam filozoflarının metafizik görüşlerine, Farabi ve İbn Sina'dan sonra metafiziğin nasıl anlaşıldığına yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise, çalışmamızın kısa bir değerlendirmesi sunulmuştur. Sonuç olarak Farabi ve İbn Sina, metafizik terimini Aristoteles'te olduğu gibi algılamışlar, sanıldığı gibi metafiziği sadece teolojiden ibaret görmemişlerdir. Onu bütün konularıyla birlikte kucaklayan Farabi ve İbn Sina, Aristoteles'ten çok daha sistemli bir metafizik kurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study which bears the name of The term and nature of Metaphysics in Farabi and İbn Sina-, we tried to analyze the process of the metaphysical term perception of Farabi and Ibn Sina that the two great philosophers of Classical Islamic Philosophy, whereas, the metaphysics historical process from the antique philosophy period up to now.This detailed examined study of term of metaphysical study examined in detail the term metaphysical consists of introduction, three sections and conclusion.In the introduction part of this study, the subject of the thesis, brief information chapters of the thesis, and the purpose of the thesis is explained.In the first chapter, the historical development of the metaphysical term and its properties and metaphysical term perception in the western philosophy are discussed. By this way, it is aimed to see the situation of metaphysics succession to the classical Islamic Philosophy. In the second chapter of this study, initially the birth of the metaphysics term in Islamic thought, naming, and also the characteristics of Islamic metaphysics, and later metaphysical term perception of Kindi as accepted as the founder of Islamic philosophy are included. In the third chapter, is mentioned what Farabi understood from the term of metaphysics and how he expressed to and the differences between Farabi and Aristoteles. Afterwards in the same line, is examined what İbn Sina understood from the term of metaphysics and how he expressed to and the differences between İbn Sina and Aristoteles. At the end of this chapter, is discussed the differences between Farabi and İbn Sina, some of the Classical Islamic Philosophers? metaphysical views and after Farabi and İbn Sina how the metaphysics has been understood.At the conclusion chapter, a short assessment of our work is presented. Consequently, Farabi and Ibn Sina, perceived the metaphysical term as well as Aristotle, not as thought that consist of theology only. Farabi and Ibn Sina embraced it with all the subjects, founded a much more systematic metaphysics than Aristoteles.