Kablosuz kontrollü sesli ve görsel ikaz sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Audible and visual warning system design by wireless control
- Tez No: 330614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sesli ve görsel ikaz sistemi acil durumlarda geçiş üstünlüğü olan araçlara yönelik, trafikte bulunan diğer araçları sesli ve görsel olarak uyaran tümleşik bir sistemdir. Acil ikaz sistemlerinde karşılaşılan güçlükler ve çevre faktörleriyle derinlemesine incelenmiştir. Sesli ve görsel ikaz sistemini oluşturan her bir katmanı prensipleriyle incelenmiş olup, bunun yanında RF kontrol birimleri de incelenerekörnek bir uygulaması gerçekleştirilmiştir.Sistem aktif konumda iken tüm kontroller dahili butonlar ile yapılabildiği gibi uzaktan kablosuz olarak dakumanda edilebilmektedir.Geçiş üstünlüğü bulunan (Polis, Ambulans, İtfaiye v.b.) araçların kullandığı Wail, Yelp1, Yelp2, Hi/Lo, Di/Do ve Horn siren sinyalleri üretilmiştir. SAE (Otomotiv Mühendisleri Birliği-Amerika) standartlarını kapsayan Wail siren sinyalin, en düşük frekans değeri 478Hz ile en yüksek frekans değeri 1613Hz arasında belirlenmiştir.Kırmızı ve mavi görsel ikaz modülleri 4 adet pals dizisi ile sırasıyla 500mS boyunca aktif kalmakta ve ardından diğer ikaz modülü aktif olmaktadır (pals süresi 60mS'dir).Çalışma üzerinde ölçme ve deneyler sonucunda uygulamanın başarılı olduğu gözlenmiştir. Gerçekleştirilen uygulamaya yönelik sonuçlar irdelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Audible and visual warning system is a integrated system which warns other vehicles in the traffic audibly and visually, an it is made for the vehicles that has the right of way in emergencies. Challenges that are faced inwarning systems and environmental factors have been analyzed deeply. Every layer that the audible and visual system consists has been analyzed principally and also RF control units have been analyzed and a sample application has been done.While the system is active, all controls can be done by integrated buttons or by wireless controllers. An addition can be chosed that Wail, Yelp1, Yelp2, Hi/Lo, Di/Do and Horn siren types which is used by emergency vehicles. SAE standards that wail siren consists has been detirmined between minimum 478Hz and maximum 1613Hz.Red and blue warning modules is activefor a 500 mS with sequenceafter that switched on other warning module by 4 pulse row for a 500mS (pulse time 60mS). As a result of the measurements and experiments done on the research, it is observed that the application is successful. Results obtained from the practice that has been carried out were studied and made recommendations.