Anıtsal kültür varlıklarının müze olarak kullanımına yönelik yaklaşımın İstanbul İbrahim Paşa Sarayı örneğinde irdelenmesi
Scrutinizing the approach towards the use of monumental cultural properties as museum in the example of İbrahim Pasha Palace in Istanbul
- Tez No: 330615
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışma, anıtsal kültür varlıklarının yeni işlevle kullanımı konusunu müze işlevi özelinde ele almaktadır. Çalışmanın amacı, kültür varlıklarının müze olarak kullanımına yönelik yaklaşımın tanımlanmasıdır. Bu amaçla müze olarak işlevlendirme konusunu, kültür varlığı-müze-kullanıcı ilişkileri bağlamında irdeleyen bir çerçeve kurulmaktadır. Bu çerçevede tez; anıtsal kültür varlığı-müze işlevi ve fiziksel çevre-insan ilişkilerine ilişkin bilgi gruplarının, yeni işlevle kullanım konusuna entegre edilmesi ile geliştirilen yöntemin, örnek çalışma alanında irdelenmesini içermektedir. Bu kapsamda, Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanımını sürdüren İstanbul İbrahim Paşa Sarayı örneğinde sorunların belirlenmesine yönelik, kullanıcı katılımıyla gerçekleştirilen bir yöntem sunulmaktadır. Kurgulanan yöntem ile, kültür varlığının işlevin gerisinde kalan nitelikleri belirlenerek, elde edilen sonuçlar kuramsal çerçevede irdelenmekte ve İstanbul İbrahim Paşa Sarayı'nın müze olarak işlevlendirilmesine yönelik yaklaşım ilkeleri oluşturulmaktadır.Araştırmanın sonuçları yeni işlev ile kullanım çalışmalarında, kültür varlığının sahip olduğu niteliklerin topluma sunulmasına yönelik bir yaklaşımın geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Araştırma, işlevin kültür varlığının özgün niteliklerinin önüne geçmesi sorununun, kullanıcı üzerinden sorgulanmasını ve kullanıcı tepkilerinin sorunun çözümüne yönelik veri olarak kullanılmasını içeren yaklaşımı ile yeni işlevle kullanım çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the subject of using monumental cultural properties with a new function in particular of museum function. The study object is to define the approach towards the use of cultural properties as museum. To this end, a framework is set up, which scrutinizes the subject of functioning as museum with regard to cultural property-museum-user relationships. In this framework, the thesis includes scrutinizing the method, which is developed by integrating information groups related to physical environment-human relationships and monumental cultural property-museum function into the subject of use with new function, in the sample study area. In this regard, a method, which is carried out with user participation, is presented towards determining problems in the example of Ibrahim Pasha Palace, which maintains its use as the Turkish and Islamic Arts Museum. Results obtained are scrutinized in an institutional framework by determining the characteristics of cultural property remaining behind the function with the constructed method, and principles for the approach towards functioning Ibrahim Pasha Palace in Istanbul as museum are constituted.The research results put forward the necessity for developing an approach intended for presenting characteristics owned by cultural property to the society in studies for use with new function. This research contributes to studies for use with new function with its approach that contains scrutinizing the problem of the function getting ahead of unique characteristics of cultural property over the user and using user reactions as the data aimed at solving the problem.