Yeşil okul tasarım kriterleri uluslar arası leed değerlendirme sertifikası ve uygulaması
Green school design criteria international leed evaluation certificate and application
- Tez No: 330634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tez çalışması kapsamında, sürdürülebilirlik kavramının mimariye yansımalarından (Yeşil Okul) kavramı, bu kavramın standartlaşması ve ona ait kriterleri değerlendirme ve ölçülebilir kılınması adına oluşturulan sertifikalı değerlendirme sistemi (LEED) irdelenmektedir. Tez çalışmasında, yeşil okullar ile ilgili çerçeve tanıtılmış, yeşil okul enerji verimliliği ve sertifikalandırma sistemleri ile ilgili çalışmaların genel bir irdelenmesi yapılmıştır. Çalısma, yedi bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde, yüksek performanslı kavramınıntanımı ve yeşil bina kavramı ele alınmıştır.Tezin üçüncü bölümünde; yeşil okullar kavramı, tarihçesi, çevresel etkileri ve avantajlarından bahsedilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümde değerlendirme sistemlerinin oluşum süreçleri incelenerek dünyada uygulanan sertifika sistemlerinden LEED tanıtılmış, okullar için sertifika sistemleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Altıncı bölümde ise Türkiye?de bir örnek okul ele alınarak LEED değerlendirme sertifikasının kontrol listesine göre değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç kısmında okulların LEED değerlendirme sistemine göre günümüzdeki durumu ve onların iyileştirme çabasından bahsedilmiştir.Anahtar Kelimeler : Yüksek performanslı (yeşil) kavramı, Yeşil Okul, Enerji verimliliği, LEED sertifikası
Özet (Çeviri)
In the thesis, the certified evaluation system (LEED), which is established related to ?Green School? concept that is one of the reflections of sustainability concept to the architecture and standardizing of this concept and the evaluation and making measurable the criteria, is discussed. The framework related to the green schools is introduced in the thesis. The general evaluation of the works related to the green school energy efficiency and certification systems is presented. The study consists of seven chapters. The first two chapters, the definition of higher performance concept and green building concept are discussed. In the section three, the concept of green schools, history, environmental impacts and advantages are told. In the sections four and five, the creating processes of evaluation systems are examined and LEED, one of the certification systems in the world, is introduced, and the general evaluation is performed related to the certification systems for the schools. In the section six, an example school is taken in Turkey and is evaluated according to the checklist of LEED evaluation certificate. In the conclusion section, According to the LEED rating system the current situation of the schools and endeavor to improve them are discussed.Key Words : High performance (green) concept, Green School, Energy efficiency, LEED certificate