Çok katlı ofis yapılarında camlı yüzeyin ısıl performansının arttırılmasına yönelik iyileştirme alternatiflerinin irdelenmesi
Examining a multi-storey office buildings glass surface thermal performance improvement alternatives
  1. Tez No: 330635
  2. Yazar: DİLARA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yüksek kullanıcı yoğunluğu ve ekipmana sahip, giydirme cepheli, çok katlı ofis binalarının enerji tüketim profili diğer bina tiplerine oranla daha fazladır. Ofis binalarının camlı yüzeylerinin ısıl performanslarının iyileştirilmesi, enerji performansının arttırılmasında büyük rol oynamaktadır.Tezin amacı, mevcut bir ofis binasında optimum cephe kabuğunun oluşturulması yoluyla binanın ısıl performansının arttırılarak, enerji tüketim bedelinin azaltılabileceğini kanıtlamaktır. Bu sebeple Ankara'da yer alan, ısıl performans açısından zayıf, kullanımda olan çok katlı bir ofis binası ele alınmış, cephede kullanılan farklı iyileştirme tekniklerinin bina enerji performansına etkisi Design Builder simulasyon programı yardımı ile etüd edilmiştir. Program çıktılarından yola çıkılarak mevcut binaya göre yıllık enerji tüketiminden elde edilen kâr hesaplanmıştır. İlk yatırım bedeli geri ödeme süresi hesabı ile yapılacak yatırımın kaç yılda karşılanacağı belirlenmiştir. Elde edilen sonuca göre kurgulanan iyileştirme tekniğinin uygulamasının anlamlı olup olmadığı tartışılmıştır.Tezin sonucunda, ilk yatırım bedelini 10 yılda karşılayan, yıllık enerji tüketim maliyetini % 34,37 oranında azaltarak maksimum ısıl performansı yakalayan, yapının güneybatı cephesinde kurgulanan çift kabuğun önerilmesine karar verilmiştir. Seçilen çift kabuğun yapıya nasıl entegre edileceği aşama aşama üç boyutlu çizimler halinde anlatılmış; sistem ve nokta detayları ile desteklenmiştir. Böylece getirilen önerinin uygulanabilirliği kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the high user density and equipment, office buildings energy consumption profile is much greater than the other building types. Improving the thermal performance of the existing office buildings? glazed surfaces, plays a major role in increasing the energy performance of the building.The purpose of this thesis is to prove reducing the building?s energy consumption by increasing the thermal performance of the building with creating the optimal facade. For this reason, an existing multi-storey office building which has weak thermal performance, is considered and the effect of the energy performance with different optimization techniques have been studied with Design Builder simulation programme. According to the outputs of the programme, annual energy consumption profit to existing building is calculated. Then, initial investment cost payback period is determined. It is discussed that the improvement technique is suggestive or not with respect to the payback period results.At the end of the thesis, the double facade which meets initial investment in ten years and which is reducing annual energy comsume cost with the rate of % 34,37 on the southwest facade is decided to recommend. The integration of the double facade with existing building is showed by 3d drawings step by step and supported with system and point details. Thus, the applicability of the recommendation is proved.