Gıda sektöründe enerji verimliliği ve enerji yönetimi: Şeker fabrikası örneği
Food industry energy efficiency and energy management: The case of sugar factory
  1. Tez No: 330636
  2. Yazar: TOLGA TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada öncelikle gıda sektörlerine genel bir bakış ile enerjinin önemi vurgulanmıştır. Gıda sektöründeki enerji verimliliği için termodinamik kanun verimlilikleri incelenmiştir. Enerji verimliliği ve enerji yönetimi için örnek olarak şeker sektörü ele alınmıştır. Bu sebep ile Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından Konya Çumra Şeker fabrikası entegre tesisi çalışmada göz önüne alınarak enerji ve ekserji analizleri uygulanmıştır. Fabrikanın tüm proseslerinin enerji ve ekserji analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca fabrikanın 2008 ile 2011 yılları arasında enerji yönetimi için enerji tüketim miktarları çıkarılmıştır. Bu çalışmalar ışığı altında proseslerde iyileştirme sağlayabilmek için değişik senaryolarla analizler yapılmıştır. Bu senaryolar sonucunda da termoekonomik analizler uygulanmıştır. Bu çalışmalara destek olması açısından SPSS İstatiksel Metottan faydalanılmıştır. Sonuç olarak fabrikanın enerji ? ekserji analiz sonuçlarına göre yapılan termoekonomik analiz ile fabrika karının arttırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of energy with an overview of the entire food sector. Energy efficiencies related to thermodynamic laws are investigatedfor the food sector. Energy efficiency and energy management are discussed taking the sugar sector as an example. For this reason the Cumra Sugar integratedfactoryin Konya, one of the Turkey's largest companies, was taken into account to perform the energy and exergy analyzes are realized. Energy and exergy analyzes of all the processes in the plant. In addition, the energy performance analysis of the factory is determined for the energy managementbetween the years 2008 and 2011 purposes. In the light of these studies, different system scenarios are carried out to improve energy consumption quantity. According to the results of these scenarios thermoeconomic analyzes are applied. SPSS statistical method was utilized in these studies to present the results. As a result, it is concluded that using the results of thermoeconomic analysis based on the plant energy ? exergy analysis, the profits of the factory would be improved.