Mesleki bel ağrısı riskinin destek vektör makineleriyle sınıflandırılması
Classification of risks of low back disorders with support vector machines
- Tez No: 330646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİYAR AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Endüstrileşme sonucu gelişen teknolojiye rağmen elle malzeme kaldırma (EMK) işleri hala yoğun olarak yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar, EMK işlerinin mesleki bel ağrısı (MBA) rahatsızlığına yol açan başlıca sebep olduğunu ortaya koymuştur. Literatürde, MBA riskine yol açan gövde hareket değişkenleri ve iş ile ilgili değişkenler belirlenmiştir. Bu değişkenler 235 farklı iş için ölçülmüş, yaralanma ve medikal kayıtlar dikkate alınarak MBA riski düşük ve yüksek olarak iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışmada, MBA riski destek vektör makineleri (DVM) ile sınıflandırılmıştır. DVM ile elde edilen sınıflandırma sonucu aynı veriyi kullanan literatürdeki diğer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, DVM'nin literatürdeki yöntemlere göre MBA riskini sınıflandırmada daha iyi bir sınıflandırıcı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the advanced technology, manual material handling (MMH) tasks are still done frequently. According to the surveys, MMH tasks are the leading cause of occupational low back disorders (LBDs). In the literature, the trunk motion variables and the workplace variables related to the risk of LBDs were determined. These variables were sampled for 235 MMH tasks in different manufacturing industries and were divided into high and low risk groups of LBD based on their injury and medical records. In this study, occupational LBD risks were classified with support vector machines (SVM). The results were compared with the results of studies using the same experimental data. The results obtained in this study indicate that SVM is a better classifier than the proposed methods in the literature to classify the LBD risks.