Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde bel ağrısı şikayeti ile yatan hastalarda d vitamini, kalsiyum, fosfor, vücut kitle indeksi, kemik mineral dansitometrisi ve glukoz düzeylerinin analizi
Analysis of vitamin d, calcium, phosphorus, body mass index, bone mineral densitometry and glucose levels at i̇npatients with low back pain in Abant İzzet Baysal University physical therapy and rehabilitation hospital
- Tez No: 466877
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bel ağrısı, kas-iskelet sistemi hastalıklarının en yaygın şekli olup, gelişmiş ülkelerde özürlülüğün en yaygın nedenidir. Bel ağrısı sakatlık ve iş gücü kaybı ile sonuçlanmakta; ciddi tıbbi maliyetlere ve üretim kaybına neden olup, doğrudan ve dolaylı olarak toplumlarda ciddi ekonomik etkilere neden olabilmektedir. Çalışmamızda; bel ağrısı ile vücut kitle indeksi, kan D vitamini, kalsiyum, fosfor, glukoz düzeyleri ve kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla, hastanemize başvuran bel ağrısı olan 200 hasta ve bel ağrısı olmayan 200 hasta karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen bel ağrısı olan ve olmayan hastaların yaş ortalaması sırasıyla 65,12±8,1 ve 65,46±8,28'dir. Bel ağrısı olan hastalarımızın tamamının kronik bel ağrısından (3 aydan fazla) müzdarip olduğunu ve kadın olgularımızın tamamının postmenapozol dönemde olduğunu tespit ettik. Yaş, cinsiyet, meslek ve vücut kitle indeksinin bel ağrısı riskini etkilemediğini ancak; D vitamini eksikliğinin (
Özet (Çeviri)
Low back pain (LBP), the most common form of the musculoskeleteal disease is the most common cause of disability in developed countries. LBP results in disability and absenteeism. LBP, resulting in serious medical costs and labour lost, can cause grave economic impact directly or indirectly on the communities. In our study, 200 patients with LBP and 200 patients without LBP refered to our hospital were compared in order to investigate the relation between with LBP and body mass index, blood vitamin D, calcium, phosphorus, glucose levels and bone mineral density. The mean age of the patients with and without LBP included 65,12±8,1 and 65,46±8,28, respectively. All of our patients with LBP were suffering from chronic low back pain (CLBP) (over 3 months) and all of our female cases were in postmenopausal period. We found that age, gender, occupation and body mass index not affect LBP risk, but vitamin D deficiency (