Lojistik köy yerlerinin belirlenmesi için bir tam sayılı programlama modeli: TCDD için bir uygulama
An integer programming model for locating freight villages: An implementation for TCDD
- Tez No: 330691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gün geçtikçe çoğalan insan nüfusu artan ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması için önemli bir yol olan ticaret, lojistik sektörünün ve lojistik faaliyetlerinin önemini her geçen gün arttırmaktadır. Büyüyen ticaret hacimleri ürünlerin üreticiden son tüketiciye akışında önemli bir yer tutmaktadır. Bu akışın etkili bir biçimde gerçekleştirilmesinde önemli bir unsur olan lojistik köyler işte burada devreye girmektedir. Bu bakımdan Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında önemli bir lojistik aktarma merkezi olması lojistik bir merkez olması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada TCDD yük taşımacılığının lojistikteki yeri ve önemi açısından lojistik köylerin kurulup kurulmaması kararı üzerinde durulmuştur. Bu amaçla TCDD yük taşımacılığının mevcut durumu, yük profili, dağıtım ağı ve Türkiye'nin 7 bölgesinde kurulması planlanan 12 farklı lojistik merkeze yapılan taşımalar incelenmiştir. Lojistik köylerin hangilerinin veya kaç tanesinin açılacağının belirlenmesi için 0-1 tam sayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Oluşturulan matematiksel model LINDO Software Solver kullanılarak çözülmüş ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing human population brings about growing human needs day by day. Commerce is a good way that improves the significance of logistics activities and logistics sectors day by day in order to meet growing needs. Growing trading volumes influence the flow of products from suppliers to manufacturers and manufacturers to ultimate customers. At this point freight villages enter into as an important factor to provide the flow. In this context, as a significant logistics transfer center between Asia and Europe, Turkey is supposed to be a logistics center. In this paper, emphasized the decision that the freight villages to be established or not while considering the importance of TCDD freight services.In this regard, the current situation of TCDD freight transportation, freight profile, distribution network and transportation to the logistics villages in 12 seperate locations in 7 regions of Turkey are analyzed. 0-1 integer programming model is developed in order to specify which or how many of those villages to be established. Thereafter, the created model is solved by using LINDO Software Solver and the results are interpreted.