Diferansiyel operatörlerin regülerize izi üzerine
On regularized trace of differantial operators
  1. Tez No: 330714
  2. Yazar: M.EMİN KÖSEAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Spektral analizin ters problemlerinde önemli bir yere sahip olan regülerize iz konulu bu tez literatürden derlenmiştir. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, konunun önemini ve spektral teorideki yerini göstermektedir. Birinci bölümde, diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde sık kullanılan önemli tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, konunun tarihsel gelişimi sunulmuş ve bazı diferansiyel operatörlerin regülerize izi Gelfand-Levitan metodu yardımıyla elde edilmiştir, Üçüncü bölümde ise, Sturm-Liouville operatörünün regülerize izi Lax metodu yardımıyla verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis with regularized trace subject which has an important place in inverse problems of spectral analysis is compiled from literature. This thesis consists of introduction and three chapters. In the introduction, important of subject and location in spectral theory are shown. In the first chapter, important definitions and theorems which are used frequently in spectral theory of differential operators are given. In the second chapter, the historical development of this subject is presented and regularized trace of some differantial operators are given by the method of Gelfand-Levitan. In the third chapter, regularized trace of Sturm-Liouville operator is given by Lax method.