İzoelektronik serilerde kimyasal sertlik ve mutlak elektronegatifliğin incelenmesi
İnvestigation of chemical hardness and absolute electronegativity in isoelectronic series
  1. Tez No: 330722
  2. Yazar: SAVAŞ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kimyasal sertlik ve mutlak elektronegatiflik inorganik kimyada önemli uygulamalara sahiptir. Bu çalışmada, mutlak elektronegatiflik ve kimyasal sertliğin izoelektronik serilerde atom numarası ile ilişkisini görmek adına grafik yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen grafiklerin denklemlerinden yararlanarak iyonlaşma enerjisi ve elektron ilgisi denklemlerine ulaşılmış ve elde edilen denklemlerden bulunan iyonlaşma enerjisi ve elektron ilgisi değerlerinin deneysel değerlere çok yakın olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada kimyasal sertlik ve mutlak elektronegatifliğin elektron konfigürasyonuna bağlılığı incelenmiştir. Bu amaçla bir atomun ardışık iyonlaşması dikkate alınmıştır. Bunun yanısıra elektron konfigürasyonuna bağlılığı daha net görmek için aynı yüke sahip iyonlarda kimyasal sertlik ve mutlak elektronegatifliğin atom numarası ile değişimi incelenmiştir. Sonuç olarak sertliğin yarı dolu ve tam dolu konfigürasyonlarda özellikle de soygaz konfigürasyonlarında arttığı görülmüştür. Mutlak elektronegatiflik ise ns1 ve np5 gibi elektron ilgisinin yüksek olduğu konfigürasyonlarda artmaktadır
Özet (Çeviri)
Chemical hardness and absolute electronegativity have important applications in inorganic chemistry. In this study, graphical method was used in order to see the relationship with the atomic number of chemical hardness and absolute electronegativiy in isoelectronic series. Equations of ionization energy and electron affinity was obtained from equations of graphics and calculated ionization energy and electron affinity values from equations consistent with experimental ionization energy and electron affinity values. Furthermore, the relationship between electron configüration with chemical hardness and absolute electronegativity was examined in this study. To see this relationship, sequential ionization of an atoms were taken into account. As well as, exchange with atomic number of chemical hardness and absolute electronegativity was investigated to see more clearly relationship with electron configüration in same charge ions. Consequently, chemical hardness increases in semi-full configüration, full configüration and configüration of inert gas. Absolute electronegativity increases in ns1 and np5 configüration. Because in this configürations, electron affinity increases.