X band uygulamaları için metamateryaller ile anten parametresi iyileştirilmesi
X band uygulamalari için metamateryaller ile anten parametresi iyileştirilmesi
  1. Tez No: 330815
  2. Yazar: AHMET MALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ, DOÇ. DR. ADNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında mikroşerit anten yapısı için açıklık tekniği kullanılarak bantgenişliği arttırılmış. Daha sonra metamateryal dizi yapısı eklenerekbantgenişliği ve kazanç arttırılmıştır.Metamateryal yapı için omega şekilli rezonatör kullanılmıştır. 3 boyutlusimülatör kullanılarak elde edilen s parametrelerinde omega şekilli rezonatörün? ve µ parametrik değerleri hesaplanmıştır. Anten ışımasının yönlülüğünüarttırmak için sıfır kırılma indisine yakın olarak tasarlanmıştır.Metamateryal ve anten yapılarının fabrikasyonundan sonra teorik sonuçlarölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak açıklık tekniği vemetamateyal bant genişliğini arttırdığı gibi ayrıca metamateryal hüzmegenişliğini daraltmış ve kazancı arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis microstrip antenna bandwidth were enhanced with slottedtechnique. Later on integration of metamateryal array increased antennabandwidth and gain.Omega shape resonator is chosen for metamateryal unit. The S parameterresults of of metamaterial are taken by 3-D Simulator. Near zero indismetamaterial is designed to enhance antenna radiation.After fabrication of metamaterial and antenna are finished, theorical results arecompared with measurement results. As a result, slotted technique andmetamaterial array help to enhance bandwidth and to reduce beamwidth.