Çalışma algısı üzerine kuşaklararası bir analiz
An intergeneratonal analysis on the perception of working
  1. Tez No: 330966
  2. Yazar: ELİF SEZİ DALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmak, tarih boyunca insan yaşamının en önemli olgularından biri olagelmiştir. Çalışma ihtiyacı her kişide farklılık gösterse de modern yaşamda bireylerin geçimlerini sağlayabilmeleri için çalışmaları başlı başına bir zorunluluk haline gelmiştir. 20. yüzyıl modernleşmenin en hızlı geliştiği dönem olduğu için bu dönemde yaşayan bireylerin çalışma kavramına bakışları hızlı bir dönüşüm göstermiştir. Yüzyıllar süren durağan bir dönemden sonra, bu yüzyılda teknoloji ve sosyo- ekonomik düzeyde yaşanan değişimleri insan yaşamını büyük oranda etkileyerek, bireylerin çalışma kavramı konusundaki algılarını değiştirmiştir. Türkiye özelinde ele alındığında, geçtiğimiz yüzyılın gerek yeni bir Cumhuriyetin doğuşu gerekse 1980 tarihinde yaşanan ekonomik ve toplumsal değişim gibi büyük kırılma noktalarının yaşandığı bir ülke tarihi karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde de devam eden bu büyük toplumsal değişimlerin bireylerin çalışmaya olan ilgisini değiştirebileceği gözlenmektedir. Bu araştırmanın amacı Türkiye tarihi için özel bir önem taşıyan 1980 tarihini temel alarak oluşturulan 2 temel kuşak arasındaki çalışma algısındaki farklılıkları analiz etmektedir. Çalışmada, Türkiye?de ve dünyada iş görme anlayışı ve nesillerin genel özelliklerine ilişkin oluşturulan bir teorik çerçeveye dayanarak, deneysel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 110 kişi üzerinde yapılan bir anket çalışmasının sonuçlarına göre 1980 öncesi ve sonrasında doğan kişiler arasında çalışma algısının işi önemseme, boş zaman, ahlak ve etik, tasarruf ve zaman harcama boyutları arasında farklılıklar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Working has been one of the most important phenomena of human life throughout the history. Although need to work differs from every person, in modern life, working becomes a necessity for individuals to make a living. Since 20th century is the period of modernization?s the most rapidly developing, people?s perception of working shows incisive transformation who live in 20th century. After a stable period of centuries, in this century changes in technologic and socio- economic level affect human life greatly so that these changes alter work perception of individuals. Considering the case of Turkey, 20th century emerges as a history witnessing two break points as both a new birth of the Republic and social and economical alteration in 1980. Today, continuing these social changes could alter individual?s working interest is observed. The aim of this study is analyzing the difference between two main generations in case of work perception and this composed by basing the date 1980 which matters history of Turkey. In the study, an experimental questionnaire is conducted within a theoretical frame composed by Turkey?s and world?s working mentality and characteristics of generations. According to the results of a survey conducted on 110 people, between people born before and after show difference about working perception such as leisure, morality and ethics, gratification, wasting time. It is observed that these two generations differs from each other at these levels.