Milli Kütüphane 06 Yz A 3763/1 numaralı şiir mecmuası (inceleme-metin) ve MESTAP'a göre muhteva tablosu
National library 06 Yz A 3763/1 numbered poetry mecmua (review-text) and table of contents according to MESTAP
- Tez No: 760463
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 538
Özet
Günümüz şiir antolojileriyle benzerlik gösteren şiir mecmuaları, klasik edebiyat araştırmalarına kaynaklık eden mühim malzemelerdendir. Zira bu eserler, dönemin edebiyat ve sanat anlayışını yansıtmaları ve edebiyat tarihi kaynaklarında adına rastlanmayan veya şiir örnekleri bulunmayan birçok şaire ulaşma imkânı sağlaması açısından önemli eserlerdir. Ankara Millî Kütüphane Yazmalar Kolesiyonu'nda bulunan Mecmû'a-i İlâhiyât da bu eserler arasında yer almaktadır. Tertip tarihi net bir şekilde belli olmayan ancak barındırdığı şairlerin yaşadığı yüzyıllar ve şiirlerin imla özellikleri hasebiyle 18. yüzyılın sonları veya 19. yüzyılın başlarında derlendiği tahmin edilen mecmua, genel olarak ilahi aşk, peygamber sevgisi, dünyanın faniliği, bir mürşide bağlanmak vb. konulardaki şiirleri barındırmaktadır. Ankara Millî Kütüphane Yazmalar Kolesiyonu'nda bulunan Mecmû'a-i İlâhiyât'ın MESTAP'a göre muhteva tablosunun hazırlandığı bu çalışmanın amacı, mecmua çalışmalarına ve MESTAP'a katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Poetry collections, which are similar to today's poetry anthologies, are one of the important materials for classical literature research. Because these works are important in terms of reflecting the understanding of literature and art of the period and providing the opportunity to reach many poets whose names are not found in literary-historical sources or who do not have examples of poetry. Mecmu'a-i Ilahiyat, which is located in the Ankara National Library College of Manuscripts, is also among these works. The date of the arrangement is not clear, but the centuries in which the poets lived and the spelling characteristics of the poems are related to the late 18th or early 19th century. The mecmu'a, which is estimated to have been compiled at the beginning of the century, generally refers to divine love, prophetic love, the mortality of the world, being attached to a murshid, etc. it contains poems on topics. The purpose of this study, in which the table of contents of Mecmu'a-i Ilahiyat according to MESTAP is prepared at the Ankara National Library College of Manuscripts, is to contribute to the studies of mecmu'a and MESTAP.